AJÁNLÓ – MaDok-filmek III. / Hétköznapi kreativitás
Ma 18:00 órától a Néprajzi Múzeum mozitermében a MaDok-filmek harmadik rövid dokumentumfilmsorozatának konceptuális vetítéssorozata veszi kezdetét két eseménnyel, amin a filmek által felvetett különböző témákat az alkotóik és felkért közreműködők közös beszélgetésen keresztül vitatnak meg.
Filmek:
Bartha Máté, Illés Szonja Zsófia: Vadvízország, 2024, 27 min
Márton Dorottya: Üzenet a szerkesztőknek, 2024, 21 min
Program:
Vetítés
és azt követő beszélgetés a filmek készítőivel Márton Dorottyával, Illés Zsófia Szonjával és Bartha Mátéval
és a meghívott beszélgetőpartnerekkel:
Molnár Zsolt, botanikus, etnoökológussal és Zilahi Anna, költő, képzőművésszel
moderál: Zsoldos Anna, MaDok-program
A vetítés filmjeiben közös pont, hogy a hétköznapi kreativitás jelenségét, olyan terepeken vizsgálják, ahol nem egyértelmű jelenléte vagy felbukkanása. A Vadvízország című film a Tisza-menti mezőgazdaságban és ártéri gazdálkodásban keresi a barkácsolás, tákolás, buherálás jelenvalóságát. Miről árulkodik mindez, a szükség hozza így vagy a Tisza természete?
Az üzenet a szerkesztőknek című filmben, pedig láthatjuk, hogy a hétköznapi kreativitás nem genderspecikus jelenség. Nem csak a fészerekben buheráló bácsik sajátossága ez, hanem a hétköznapok láthatatlan munkájában elvesző női kezek értékteremtése is. Lehet-e a hétköznapi kretivitás eszköze a nemi szerepek és elvárások elcsalásának, az önfelszabadításnak, a társadalmi képzetek dekonstrálásának?
Jegyek: https://jegy.neprajz.hu/program/filmklub-142661/1253151
További információk:
https://www.neprajz.hu/.../madok-filmek-iii.-hetkoznapi...
A filmekről:
Illés Zsófia Szonja-Bartha Máté: Vadvízország
Rendezte: Bartha Máté, Illés Zsófia Szonja
Kutatás: Illés Zsófia Szonja
Kamera, vágás: Bartha Máté
Hangutómunka: Nagy Botond
Hossz: 27 perc
A kanyargó Tiszát övező buja, sötétzöld erdősáv egy különleges világot rejt. A dzsungel-szerű, sűrű növényzetet zsebkendő méretű földek és gyümölcsösök, kis cölöpházas horgásztanyák szabdalják. Az árvizektől védő gát innenső oldalát rendszeresen elönti a Tisza, az itt élő és dolgozó emberek ebben mégsem a nehézséget, hanem az életet hozó víz ajándékát látják. Míg a gát túloldalán fekvő településeket csapadékszegény, forró, aszályos időjárás sújtja, itt a természet gazdagságával találkozhatunk. A Vadvízország c. rövid dokumentumfilm szereplői halászok, horgászok, a vizmegtartás szakértői és talán az utolsó ártéri gazdálkodók, akik ezeken a különleges tájon kalauzolva minket, a Tiszával való együttélésről mesélnek.
Márton Dorottya: Üzenet a szerkesztőknek
Rendezte: Márton Dorottya
Kamera: Márton Dorottya, Elek Judit Sára
Helyszíni hangmérnök: Elek Judit Sára
Hangutómunka: Trener Péter
Vágó: Márton Dorottya
Colorist: Eduardo Saravia
Hossz: 21 min
A Nők Lapja olvasói leveleit a hétköznapok problémái íratták hétköznapi nőkkel. A leveleket az államszocializmus alatt írták, de kortársaink tolmácsolják. Márton Dorottya a film előkészítésekor egyben kutatómunkát is végzett a Nők Lapja archív számaiban 1950-89 között, melyeket később filmjében tematizál, rávilágítva, hogy ezek a problémák kortalanok. Változott a nők helyzete azóta és mit mond ez a jelenünkről? Az Üzenet a szerkesztőknek egy közösségi film, ahol különböző, hátterű és korú nők kerülnek párbeszédbe: a kommunizmus alatt élt levélírók és kortárs hangjaik. Az olvasói levelek mélyen személyes történeteket mutatnak be, melyben a levélírók a gyerekneveléssel, párkapcsolatokkal, munkavállalással kapcsolatban kérnek tanácsot. A nők láthatatlan napi problémáit mi vagy ki oldja meg? Az állam, az egyéni startégiák, szolidaritás nőtársainkkal vagy a hétköznapi kreativitás?