LAST MINUTE HÉTVÉGI EZT NÉZD
Még két napig tart az 5. NEXTFESZT, a fiatal alkotókat és kísérleti formákat bemutató minifesztivál - ezúttal nemcsak a Trafóban, hanem Budapest-szerte.
Íme a szombati képzőművészeti programok:
This Is Not a Love Talk S01E01 / Hogyan semmizte ki a kultúra a művészetet? Kettőkor debütál Miklósvölgyi Zsolt és Zemlényi-Kovács Barnabás vitasorozata, mely a hazai és nemzetközi kortárs művészet meghatározó, de ellentmondásos tendenciáinak kritikai elemzésére vállalkozik. Az első alkalommal Seregi Tamás esztétával kiegészülve Dean Kissick Festett felkelés (The Painted Protest) című provokatív pamfletjét tárgyalják. Kissick szövegének központi kérdése, hogy napjainkban milyen képességeket, esztétikai és politikai lehetőségeket korlátoz önmagában a művészet azzal, ha innováció és kísérletezés helyett az ideológiai és elméleti illusztráció, reprezentáció, illetve edukáció jellemzi.
Koltay Dorottya Szonja & Seress Anna / TÉGLÁK: Leomlott estig, felépült reggelre Körmenet négytől, gyülekező a Trafó jegypénztár előtt. Közös tánc- és dalemlékeinket nyersanyagként használják, a táncházas tapasztalatokon túl mondókák, altatódalok, munkadalok, mozgalmi dalok, revükben használt formák és szélesen vett popkultúrális idézetek bedolgozása a munkaeszközük. Új helyzetben, új összefüggésben, meglévő jelentésrétegek felhasználásával próbálják újrahangolni az örökségünket. Nép és pop-hagyományainkkal való zenei és jelentésbeli játékok adják akciójuk magvát. Népdalainkat nem mint rögzített, hagyományos formákat, hanem élő és alakítható hagyományokként látják, amelyek illeszkednek a népművészet eredeti, életszervező és alakító funkcióihoz. A rapre mint kortárs folklórra tekintenek.
Project833 - Illés Haibo & Melykó Richárd How to boil the flow? / A Project833 helyspecifikus kiállításával archeológiai viszonyt ápoló How to boil the flow? az Illés Haibo & Melykó Richárd alkotópáros a befedett Ördögárok-patakra reflektáló kiterjesztett performansz-installációja. Sötét kulináris koreográfia, amely a szomj fogalmát és annak elmosódott előtagjait kavarja fel performatív megközelítésében, tekintettel a kiállított művek és a kifolyó traumái között felmerülő kapcsolódási pontokra. A víz “termékenységvarázsló” erejébe vetett hit spekulatív revitalizációját összetett gesztusaikon keresztül hozzák mozgásba, elsősorban az ősi Kínából eredeztethető forralás és gőzölés, mint spirituálisan is meghatározó eljárások alapján.

Az esemény a Project833 által 2021 és 2024 között, négy helyszínen megvalósuló sorozat pszeudorégészeti feltárásának is tekinthető. A négy év alatt, négy helyszínen (Csongrád, Palotai-sziget, Nevesincs-tó, Boszorkánysziget) létrejött események – Fokrendszerek, Petrichor, Eternit, Rianás címmel – a vízzel, annak időbeliségével és az emberhez köthető viszonyával foglalkoztak. Tették ezt misztikus irányból épp úgy, mint a lokalitásban fellelt valós történetek mentén.
Részt vevő művészek: adO/Aptive, Petrányi Luca, eden_jeneses, Szabó Nóra, Sztanó Zsuzsanna és Kovács Gyula A., Tóth Márton Emil, Woft. Az esemény este hattól több órán át, félórás turnusokban megtekinthető, performanszokkal aktivált installáció formájában valósul meg. Helyszín: Ördög-árok kifolyó. Találkozó: 1011 Budapest, Friedrich Born rakpart, Déli irány 3
A hétvége mindkét napján nézhettek kiállítást Topor Tündével és Winkler Nórával: szombaton négytől a Ludwig Múzeumban, vasárnap fél négytől a Kiscelliben tartanak tárlatvezetést.
Szombat: Női kvóta 02 Szuper izgalmas, „tökös” kiállítás arról, hogy miket csináltak, csinálnak a női művészek, attól függetlenül, hogy reagáltak a nemükre vagy sem.
Vasárnap: KI A RAKTÁRBÓL! 3. Több szálon – Textilművek a Kádár-korból „Hogy került a József Attila lakótelep épülése (és az ezzel párhuzamosan eltűnő Mária Valéria-telep) egy szövött falikárpitra? Milyen művész-, illetve milyen női sorsok vannak egy-egy ilyen mű hátterében? Van-e már szemünk arra, hogy meglássuk a szocializmus éveiben létrejött szépet? Akarnék-e hajóépítést látni a szobám falán? (IGEN!)” (T.T.)