VELEMI ARCHÍVUM – BAJKÓ ANIKÓ
Három évvel ezelőtt kezdte el kutatni a magyar kísérleti textil központjának számító Velemi Textilművészeti Alkotóműhelyt a 11_11, időközben az acb Research Labbel kiegészülve oral history videóarchívumot hoztak létre.
A jelenleg is folyó kutatásba nyújt betekintést a szeptember 26-án, most csütörtökön este hatkor nyíló Re:TEXT (kurátora Balázs Kata, társkurátora Százados László). A kiállításon Velem mellett a másik fontos hivatkozási pont Sárospatak, ahol a Képtár gyűjteményébe elsők között kerültek textiles művek a nyolcvanas évek elején, Lengyel László, Török Tamás és Bán András gyűjtőmunkája révén. (A csütörtöki kiállítást Bán nyitja meg.) A szerzemények 1983 és 1984 között három helyszínen kerültek bemutatásra, majd évtizedek után először idén nyáron – Balázs Kata ez alkalomból elhangzott megnyitóbeszéde itt olvasható.
„A Re:TEXT (...) mintegy tengelyt húzva az ország legkeletibb és legnyugatibb területei között kívánja prezentálni a magyar kísérleti textil összefonódó történetrészleteit, összekötni a kísérleti textil két generációját. A textilen belüli – a minitextiltől a gondolattextilig vagy a performansz dokumentációiig terjedő – műfaji sokszínűség ugyanakkor, szinte észrevétlenül, de talán mégis feltárja-láthatóbbá teszi a magyar kísérleti textil, illetve a velemi szellemiség személyes dimenzióit, a hozzá kötődő emlékeket és a körülötte képződött közösséget is.”
A kiállító művészek: Attalai Gábor, Bajkó Anikó, Droppa Judit, Gecser Lujza, Gink Judit, Gulyás Kati, Hübner Aranka, Kelecsényi Csilla, Lovas Ilona, Szabó Marianne, Szenes Zsuzsa, Szilvitzky Margit.
A kiállításra hangolódva elkezdjük heti rendszerességgel publikálni az eddig elkészült kilenc videóinterjút, amely a Velemi Archívum részét képezi. Az interjúkat Balázs Kata, Márkus Eszter és Százados László készítették, Balázs Kata szerkesztette őket, a videókat pedig Simon Zsuzsanna vette fel és vágta meg.
A videókban megszólaló művészek és művészettörténészek: Bajkó Anikó, Bán András, Droppa Judit, Fitz Péter, Galántai György, Gulyás Kati, Lovas Ilona, Kelecsényi Csilla és Steiner Villő.
A sorozatot Bajkó Anikó visszaemlékezésével indítjuk, akinek munkái ismerősek lehetnek az Artmagazin nyári számából is, Kovács Ágnesnek köszönhetően.