HETI POP – Elhalasztott Velencei Biennálé, elhunyt Ulay, nyertes női építészek és Forgács Péter életműdíja
A nemzetközi koronavírus-helyzet miatt a biennálé szervezői is úgy döntöttek, hogy az esemény idei, építészetre fókuszáló kiadását az eredeti május 23-i kezdet helyett augusztusra tolják. A rendezvény megtartja eredeti záródátumát, így a nemzeti pavilonok, a központi kiállítás és a biennálé szateliteseményei augusztus 29. és november 29. között lesznek látogathatóak. A döntés nem meglepő, hiszen az elmúlt időszakban több olasz kulturális intézmény is ideiglenesen bezárta kapuit a fertőzésveszély miatt, sőt március 15-ig a legtöbb iskola és egyetem is bezárja kapuit.
Néhány nappal a biennálé bejelentése előtt az Art Dubai szervezői is úgy döntöttek, hogy a 2020-as eseményt, ami eredetileg március 25–28-ig tartott volna, később rendezik meg. Pontos időpontot azonban még nem választottak a rendezvénynek, amely európai és közel-keleti galériáknak ad bemutatkozási lehetőséget. Az új dátum helyett egyelőre a szervezők azt ígérik, hogy a be- és kiutazások elkerülése végett az esemény eredeti időpontja alatt a dubaiaknak szerveznek eseményeket – kiállításokat, kerekasztalokat. Úgy tűnik tehát, hogy a vásár társeseményeinek egy részét megtartják az eredeti időpontban.
76 éves korában elhunyt a nemzetközileg ismert performanszművész, Ulay, miután nyirokrákot diagnosztizáltak nála. Az 1970-es évek eleje óta Ulay olyan performanszokat és fényképeket alkotott, amelyeknek tárgya gyakran saját teste volt. Miután évtizedeken keresztül együttműködött Marina Abramovićcsal, korábbi partnerével és jelenleg a világ egyik legismertebb művészével, Ulay szóló munkái csak karrierjének későbbi szakaszaiban váltak igazán ismertté és híressé.
A Pritzker Architecture Prize-t most először női építészek nyerték. A dublini székhelyű építészek, Yvonne Farrell és Shelley McNamara már több mint negyven éve dolgoznak együtt. A kedden kihirdetett, nemzetközileg nagyon fontos elismerést többek között a természeti elemek irányába tanúsított kiemelkedő érzékenységük miatt kapták meg. A Grafton Architects nevet viselő közös építészeti irodájukat 1978-ban alapították Dublinban, azóta ők tervezték a perui Limában található University of Engineering and Technology épületét, dublini Urban Institute of Ireland épületét és a London School of Economics bejárataként szolgáló épületet, valamint ők kurálták a 2018-as Velencei Építészeti Biennálét is, amely a Freespace címet viselte és az építészet kollaboratív megközelítésére fókuszált.
Életműdíjat kap Forgács Péter filmrendező a lengyelországi Krakkóban júniusban tartandó nemzetközi dokumentumfilm-fesztiválon. A idén 23. alkalommal adományozandó életműdíjat a Krakkói Filmfesztiválon június 2-án adják át Forgács Péternek. A Krakkói Filmalapítvány programtanácsának elnöke, Tadeusz Lubelski filmtörténész-professzor szerint Forgács Péter az általa vezetett Privát Fotó és Film Archívum 1983-as megalapítása óta a found footage kísérleti műfaj utolérhetetlen mesterévé vált. Forgács Péter már többször volt vendége a krakkói szemlének, amin a Dunai exodus című filmje 1999-ben az Ezüst Sárkány nevű díjat, valamint a Filmkritikusok Nemzetközi Szövetsége (FIPRESCI) díját nyerte el.
Források: artnews.com, artnews.com, artnews.com, nytimes.com, MTI