HETI POP – Eltűnt műtárgyak nyomában, adományok a Notre-Dame részére és friss budapesti kirakat programok
Új applikációt hozott létre az Interpol, a felületen pedig azonnal bejelenthetjük az eltűnt és ellopott műtárgyakat. Sőt, a frissen felkerülő alkotások mellett egy folyamatosan frissülő, jelenleg ötvenezer eltűnt műtárgyat jegyző adatbázisban nézelődhetünk, reménykedve abban, hogy hasznos információt birtokolunk hollétükről. Sőt, az alkalmazás akkor is segítségünkre lehet, hogyha gyanús eredetű vagy gyanús helyszínen felbukkanó műtárggyal találkozunk. Az applikációban látható adatbázis folyamatosan frissül, mindig tükrözve az Interpol által jegyzett eltűnt műtárgyak teljes listáját. Az applikáció itt vagy itt tölthető le.
Most többek között az épület szobrainak szponzorálásával segíthetjük a Notre-Dame újjáépítését. A 2019-es tűzvész óta sokan fogtak össze annak érdekében, hogy a párizsi katedrális visszanyerhesse eredeti formáját – most újabb kezdeményezés indult a cél érdekében (miután megszületett a döntés arról, hogy az épületet valójában a tűzvész előtti állapotára tervezik helyreállítani). A múlt hónapban indított interaktív oldal látogatói izgalmas adományozási lehetőségek közül választhatnak – kivételes lehetőségként egyenesen kiválaszthatják, hogy melyik a tűz során megrongálódott műtárgy helyreállítását támogatják. Az opciók között ott van például a Corson névre hallgató pelikán is, amely egyike az Eugène Viollet-le-Duc francia építész által tervezett, 19. századi ötvennégy kőgroteszknek. Az oldal célja, hogy tízezer dollárnyi adományt gyűjtsön össze, de a vállalkozó kedvűek már akár egy dolláros adománnyal is hozzájárulhatnak az épület és a benne találhatő műtárgyak restaurálásához. A támogatásokat gyűjtő oldal itt érhető el.
Június 4. és 6. között rendezik meg először Budapesten a kirakART kortárs előadó-művészeti hétvégét öt független befogadóhely – a Bethlen Téri Színház, a Jurányi Inkubátorház, a Szkéné Színház, a MU Színház és az ötletgazda, azaz a Trafó Kortárs Művészetek Háza – közös szervezésében. A város elhagyatott kirakatai mellett kávézók és színházak üvegablakai élednek újjá művekkel, művészekkel, akciókkal. Három napra díszletté változik a város: harminc helyszínen több mint negyven alkotócsoport várja az érdeklődőket változatos programokkal. Bár a járványhelyzet miatti korlátozások enyhülésével az újranyitás izgalmában élünk, Budapest legtöbb színháza erre az évadra már nem nyit ki. A független befogadóhelyek ezért úgy döntöttek, hogy a hosszú hónapokra „vitrinbe zárt” művészetet kiviszik az utcára, és biztonságos körülmények között, mégis egyedi módon teremtik meg a lehetőséget a művészek és a közönség várva várt találkozására. A szervezők arra hívják az érdeklődőket, hogy az egymásra és a művészetre való (újra)nyitás jegyében látogassanak el minél több helyszínre. A kezdeményezés teljes programja ezen a linken böngészhető.
Forrás: hyperallergic.com, hyperallergic.com