HETI POP – Félig üres színházterem, ismét ember az űrben és magyar alkotás is szerepel a Hirosimai Animációs Filmfesztiválon
A Berliner Ensemble színházi társulat átalakította színháztermének nézőterét annak érdekében, hogy megfeleljenek az országban bevezetett kulturális intézményeket is érintő újranyitási szabályoknak. Így 700 székből 500-at távolítottak el a 19. századi Theater am Schiffbauerdamm épületéből, majd a végeredményt ábrázoló képeket megosztották Twitter-oldalukon, hogy jövendőbeli látogatóik el tudják képzelni, milyen körülmények között fogják élvezni a hamarosan induló előadásokat. Az átalakított teremben egyszemélyes vagy pároknak szánt, kétszemélyes blokkokban hagyták meg a székeket miután a terem több mint 70 százalékát kiürítették. A színház szeptemberben nyílik újra – a kiemelt székeket pedig mindaddig, amíg nincsenek használatban, renoválni fogják.
Május 30-án két asztronautájával – Bob Behnken és Doug Hurley – sikeresen Föld körüli pályára állt, majd csatlakozott a SpaceX által űrbe vitt Crew Dragon a nemzetközi űrállomáshoz. Amellett, hogy a Crew Dragon kezelőfelülete eltér a megszokottól – a rengeteg gomb és nagy kapcsolótáblák helyett érintő képernyő és egy gombsor áll a kapszulát irányító asztronauták rendelkezésére –, a legtöbb szó mégis az űrhajósok ruhájáról esett a napokban. A Starman suits névre hallgató ruhákat, amiket a Demo 2 küldetés űrhajósai viseltek Elon Musk felkérésére, Jose Fernandez kosztümtervező álmodta meg, aki többek között a Batman Superman ellen, A Fantasztikus Négyes és a Bosszúállók szuperhőseinek kosztümjein is dolgozott. A cél az volt, hogy az alapvetően funkcionális ruha letisztult formát nyerjen és olyan legyen, mint egy jó frakk, amiben mindenki jobban néz ki, mint mielőtt felvette azt. A ruha tervezését valamennyiben könnyítette a helyzet, hogy nem egy űrsétára alkalmas szettet kellett újragondolni – az űrhajósok csak a kapszulán belül viselik a letisztult ruhadarabokat.
Ulrich Gábor Balázs Béla-díjas mozgókép- és képzőművész Dűne című alkotását is beválogatták az A-kategóriás Hirosimai Nemzetközi Animációs Fesztivál versenyprogramjába. A Dűnét mintegy 2500 nevezett alkotás közül válogatták a versenyprogramba. A film a Kecskemétfilm és a Focusfox gyártásában jött létre, producerei Mikulás Ferenc és Muhi András, a sound design Chris Allan munkája. A 18. Hirosimai Nemzetközi Animációs Filmfesztivált augusztus 20. és 24. között rendezik meg, idén közönség nélkül. A fesztivált 1985-ben hozták létre az atombomba ledobásának 40. évfordulóján azzal a céllal, hogy előmozdítsák a nemzetek közötti kölcsönös megértést és a világbékét az animációs művészet fejlesztésével, amely nyelveken túli, minden ember számára közös csatorna. A Dűne világpremierje a 60. Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon lesz június 15-én.
Forrás: dezeen.com, designboom.com