HETI POP – Vámpírölő készlet aukción, művészeti alkotások hirdetőtáblákon és Horvát Lili filmje a velencei filmfesztiválon
A Whitney Museum weboldala átalakult egy magát American Artist (Amerikai Művész) néven emlegető anonim alkotó jóvoltából. A projektet maga az intézmény rendelte meg egy folyamatban lévő digitális kezdeményezés részeként. A George Floyd meggyilkolását követő tüntetések idején több New York-i múzeum, többek között a MoMA és a New Museum is bedeszkázták utcafronti ablakaikat. A tüntetők hamar felhívták a figyelmet az intézmények képmutatására, hiszen véleményük szerint ezek a múzeumok a közösségi tanulás és fejlődés helyszínei, ennek ellenére mégis bezárták kapuikat a 21. század egyik legnagyobb társadalmi és igazságügyi mozgalma előtt. Ezekre a vádakra reagál a Whitney Museum weboldalán megvalósuló projekt, amelynek keretein belül naplemente idején minden, a honlapon szereplő műtárgy képe rétegelt lemezeket ábrázoló közeli fényképekre cserélődik le. A weboldal eredetileg fehér háttere pedig feketévé válik, ezzel eltakarva az összes szöveget. A munka címe Looted, megvalósulását pedig az intézmény Sunrise/Sunset címre hallgató gyűjteményezési sorozata tette lehetővé. A Sunrise/Sunset alapötlete szerint az intézmény honlapja, egy-egy művész ötletét megvalósítva átalakul a napok végén vagy elején egy 10-től 30 másodpercig terjedő online performansz keretein belül.
Egy angol aukciósház 3100 dollárért adott el egy vámpírölő készletet, amelyhez egy 19. századi Biblia és egy kis méretű pisztoly is tartozik. Nem ritka, hogy az aukciósházak kínálatában különös tárgyak is megjelennek, a Hansons Auctioneersnál most épp ez történt. Az Edward-kori készlet egy bársonnyal és selyemmel borított dobozban érkezett, amelynek belső fedelét Krisztus feltámadásának festménye díszített. A dobozban pedig minden megtalálható, ami a hiedelmek szerint szükséges egy vámpír meggyilkolásához: három kereszt, néhány rózsafüzér,, egy Biblia, egy kis pisztoly, egy zsebkés, amelynek ezüst éle van és egy cápafog. Annak ellenére, hogy a készlet régi, mégsem mondhatjuk, hogy megegyezik azokkal az 1800-as évekbeli készletekkel, amiket autentikusnak mondhatunk. Az aukciósház 1780-ra datálta a dobozka tartalmát, azonban a benne lévő Biblia 1842-es kiadású, míg a kés valamikor a 20. század elején készülhetett.
Litvánia hirdetőtáblákat biztosít annak érdekében, hogy segítse a művészek munkáinak eladását a világjárvány idején. Vilniusban, az ország fővárosában a helyi művészek alkotásainak kültéri kiállítása a művészeti ágazat és a turizmus fellendítését célozza. A város 100 felületet biztosít, ahol 100 különböző művész mutathatja be munkáit. A három hetes Art Needs No Roof (A művészet nem igényel tetőt) címet viselő projekt a JCDecaux Lietuva és a főváros partnerségében valósult meg.
Horvát Lili rendező mozifilmjét meghívták a velencei filmfesztiválra: a Felkészülés meghatározatlan ideig tartó együttlétre az első magyar film lesz a Giornate degli Autori (Venice Days) versenyprogram történetében. A film a Szerdai gyerek (2015) című többszörös díjnyertes alkotás után Horvát Lili második nagyjátékfilmje, mely a 77. Velencei Nemzetközi Filmfesztiválon tartandó világpremier után, szeptember 24-én érkezik a magyar mozikba.
Források: news.artnet.com, news.artnet.com, theartnewspaper.com, MTI