Artmagazin 89
Nyári számunk utazáscentrikus, olvasóink Artmagazinnal a kézben mehetnek például a Balatonhoz, és nézhetik meg, hol lakott Egry József és Pauler Juliska, aki Vízkelety ezredes feleségéből lett szegény festőné, miután a badacsonyi ideiglenes kórházban, ahol Egryt önéntesként ápolta, aktrajzokat talált róla a takarítást végző tisztiszolga. Tihanyról és Keszthelyről is rengeteg szó esik, úgy is, mint annak az izgalmas nyomozásnak a helyszíneiről – hulla nincs, csak egy kitömött vidra –, ami a (mai tudásunk szerint) a legnagyobb méretű modern magyar festmény, Vaszary János Akvárium címen is futó hatalmas pannója után folyik. Dunaújvárosban a Dunára néző sétányon lehet Artmagazinnal a kézben szoborállapot-felmérést végezni és megállapításokat tenni a modern műtárgyörökség védelméről, város és művészei viszonyáról. Ajánlott úti cél még Balatonfüred, Szentendre, Debrecen és Szeged is: akik ezekbe a városokba mennek, láthatnak Rippl-Rónai-kiállítást, dunai vízi installációt, egymásra utaló festményeket az Antal-gyűjteményből, Szegeden valódi pompeii szobrokat, freskókat is.
tt
Tartalom:
4 ARTANZIX
6 Horányi Attila: FILM/TÉR/HŐS – Simon Fujiwara kiállítása Dublinban
10 Mucsi Emese: PETI KÉRDEZI, HOGY A MAXCITYBE MENTÉL-E KI? – Luficápák a Punta della Doganában
12 Winkler Nóra: MINDIG KÖZÖSSÉGBEN, A SZAKMÁM EGÉSZÉBEN PRÓBÁLTAM GONDOLKODNI... – Beszélgetés Bak Imrével
22 KIÁLLÍTÁSAJÁNLÓ – HÁROM SZÍN: PIROS
24 Fáy Miklós: ROCK ME, AMADEO! – Modigliani-kiállítás a Nemzeti Galériában
26 Sághy Marianne: KAREL, GOTT – Luxemburgi IV. Károly német-római császár kiállítás Prágában
32 KIÁLLÍTÁSAJÁNLÓ – Szikra Renáta: HOLVANÉSMIEZ
34 Winkler Nóra: A BOLDOGSÁG KÉK PIROSA – Szoborkiállítás Bázelban
38 Gréczi Emőke: SZOBORGETTÓBÓL SZOBORPARK – Dunaújvárosi történet
44 Virág Judit: LE A PANNÓVAL, ÉLJENEK A VIDRÁK! Nyomozás, egyelőre részeredménnyel
52 Nyáry Krisztián: "RÖVIDDEL EGYBEKELÉSÜK UTÁN SZÉT KELLETT VOLNA VÁLNIOK" – Egry József és Pauler Juliska
58 A GERLÓCZY CSALÁD II. RÉSZ Topor Tünde: "A DÉLI RONDELLÁNÁL MAJD MINDIG GONDOLJATOK RÁM..." – Beszélgetés Gerlóczy Sárival
66 GUTENBERG-GALAXIS Szikra Renáta: AZ ŐSZINTESÉG PERCE
Mucsi Emese: "HOGY A LEGSÖTÉTEBB FELÜLETHEZ KÉPEST KERESSÉK A FÉNYT" – Szép versek 2016
SZERKESZTŐI BEKÖSZÖNŐ
Nyári számunk utazáscentrikus, olvasóink Artmagazinnal a kézben mehetnek például a Balatonhoz, és nézhetik meg, hol lakott Egry József és Pauler Juliska, aki Vízkelety ezredes feleségéből lett szegény festőné, miután a badacsonyi ideiglenes kórházban, ahol Egryt önéntesként ápolta, aktrajzokat talált róla a takarítást végző tisztiszolga.
„A DÉLI RONDELLÁNÁL MAJD MINDIG GONDOLJATOK RÁM...”
A Gerlóczy család történetét kutatva most Gerlóczy Sárit, jelmeztervezőt, festőművészt kérdeztük. Nemcsak férje, Gerlóczy Zsigmond felmenőiről, de saját jogon is. Szó lesz Gida bácsiról (Gerlóczy Gedeonról, a Csontváry-képek megmentőjéről), eltűnt Klee-rajzokról, a Csontváry-film forgatásáról, az életről a Gyerekklinikán, kötelező festményvásárlásokról, vagy például arról, miért állították helyre nagyobb kövekből a budai Vár alatti déli rondellát. (A beszélgetésben Gerlóczy Pál, Sári unokaöccse is részt vett, de az ő története majd a következő részben jön.)
AZ ŐSZINTESÉG PERCE
Nyaraláshoz ideális választás egy művészetről és szerelemről szóló regény, márpedig Sortland könyvét ekképpen reklámozza már a címlapon a kiadó. Főhősünk, egy kedves és átlagos norvég tizenéves, környezete sokkolására időnként (maximum kéthetente) egy percen keresztül gyakorolja a nyers őszinteséget. Kénytelen vagyok én is ezt tenni: a szerzőnek csak komoly nehézségek árán sikerült a mindent elsöprő erejű kamaszszerelem-szálat a nyári gyorstalpaló művtöritanfolyam anyagával összesodornia.
„RÖVIDDEL EGYBEKELÉSÜK UTÁN SZÉT KELLETT VOLNA VÁLNIOK”
Franciaországban ebből már filmet és tévésorozatot forgattak volna: Nyomorból érkezett, késdobálásból élő tüdőbeteg festő és az őt ápoló ezredesfeleség között szövődő szerelem, katonakórházban készült aktrajzok, családi botrány, kitaszítottság az úri társaságból, itáliai utazásra cserélt vagyon. Budapest helyett a Balaton.
LE A PANNÓVAL, ÉLJENEK A VIDRÁK!
Miért és hogyan tűnhet el egy 8 méteres, hatalmas vászon a különböző intézmények közötti ide-oda küldözgetésben? Miért fontos a helyszínek bejárása és az iratanyagok vizsgálata? Mit csinál egy kép, mialatt állítólag lappang? És kik azok, akik nem szeretik Vaszaryt? Nyomozás a magyar modernista festészet talán legnagyobb darabja után. Avagy: amikor az anyag teljesen szellemivé lesz...
SZOBORGETTÓBÓL SZOBORPARK
Ha Dunaújváros legszebb részén, a magas Duna-parton sétálunk, nehezen jövünk rá, hogy ez az elhanyagoltnak tűnő terület valójában védett szoborpark, tele olyan művekkel, amelyek tanúi a szocialista művészeteszmény szinte maradéktalan megvalósulásának. Munkás és értelmiségi együttműködésének, művész és közönsége összhangjának, a közösségi művészet létrejöttének. Vagy esetleg mégsem?
A BOLDOGSÁG KÉK PIROSA
Tudathasadásos állapot az Art Basel múzeumi színvonalú standjai után múzeumba indulni; hasonló művek várnak, csak ott nem szabad közel menni hozzájuk. Megnyílt Bázel új kiállítóhelye, és elsőként a modern szobor történetét meséli el. Ellsworth Kelly a főszereplő, akinek vakítófehér acélszobrát csodálva néztük már a Fondation Beyeler buja parkjában is.
HOLVANÉSMIEZ
Az Artmagazin kedvenc játékában felbukkanó apró képrészlet alapján is nehéz beazonosítani egy műalkotást, hát még ha pusztán az arccal falnak támasztott festmény hátulját, a vakrámát látjuk. A kép hátoldala ugyanis legtöbbünk számára körülbelül annyira ismerős, mint a Hold másik fele. Vik Muniz Verso kiállítása Hágában.
KAREL, GOTT
Irány Prága! A szerencsés csehek, avagy képzeljük el Jean-Claude Junckert mint a legnagyobb magyart.
ROCK ME, AMEDEO!
Azért jó, hogy az Amadé olyan ritka név, mert mindenkiről, akinek ez a keresztneve, rögtön Mozartra lehet asszociálni. Nahát, egyikük sem élte meg a 36. születésnapját. Szóval óvatosan, kedves és felelős szülők, nem éri meg a zsenialitás.
HÁROM SZÍN: PIROS
Rubinvörös, bársonyos bordó, mély rózsaszín, paprikapiros – sötét teremben izzó színek. Háromrészes sorozatunkban ezúttal az Iparművészeti Múzeum színekre hangolt kiállításának vörös termébe engedünk bepillantást.
MINDIG KÖZÖSSÉGBEN, A SZAKMÁM EGÉSZÉBEN PRÓBÁLTAM GONDOLKODNI
Az egész Artmagazin-szerkesztőség ellátogatott Paksra, amikor az ottani Képtárban látható volt a Bak Imre életművét Fehér Dávid válogatásában áttekintő tárlat. A kiállításban maga a művész kalauzolt minket, az ott elhangzottak szerkesztett változata kerül most olvasóink elé. Szó esik benne elődökről, külföldi tapasztalatokról, Hamvas Béláról, élet-műről, korszakhatárokról, térillúzióról, szakma és művészet viszonyáról. (Fel is vettük, az Artmagazin Online-on lehet megnézni!)
FILM/TÉR/HŐS
„Hollywoodi film képkockák nélkül, hőstörténet hős nélkül, műalkotás alkotó nélkül” – ezt maga a művész mondja nehezen beskatulyázható új munkájáról. Lehet a drámaian hatásos trailer eszközeivel méltó emléket állítani egy nemzeti hősnek?