Ezt nézd! – Gyűjteményi kiállítások Budapesten, Debrecenben és Veszprémben
E heti ajánlónkban ismét a gyűjtemények kerülnek fókuszba: a Q Contemporaryban a Spengler– Somlói páros kollekciójának egy metszete kerül a közönség elé, a debreceni MODEM kiállítása az Antal–Lusztig-gyűjtemény öt nagy mesterére koncentrál, míg a veszprémi Művészetek Házában az Első Magyar Látványtár harmincadik évfordulóját ünneplik, a járványhelyzet miatt két év csúszással.
Szeptember 17-ig látogatható a Velünk élő történetek – Válogatás a Somlói–Spengler Gyűjteményből című kiállítás a Q Contemporaryban. A Somlói–Spengler Gyűjtemény a magyarországi művészeti színtér egyik legmeghatározóbb magángyűjteménye, amely 2002 óta egyre nagyobb számban bővül nemzetközi művekkel. A több kisebb, egymáshoz szorosan kapcsolódó egységből álló kollekció anyaga közel harminc esztendeje gyarapszik és alakul. A tematikus egységekbe rendezett műcsoportok vezérfonalát olyan velünk élő történetek adták, amelyek nem csupán társadalmi szinten aktuálisak, de személyes és kollektív történetek elmesélésének is teret engednek olyan tárgykörökben, mint a felejtés, a tagadás, az emlékezetkultúra és az emlékezetpolitika, a környezetét belakó, alakító és felélő ember, vagy akár a női szerepek társadalmi meghatározottsága. Az egyes szekciókban a különféle asszociációkat megidéző tárgyak, festmények, fotókollázsok és objektek látványvilága enigmatikus narratívákat elevenít meg.
Október 9-ig tart nyitva a „Latrokként tér és idő keresztjére verve…” – Öt mester az Antal-Lusztig-gyűjteményből című kiállítás a MODEM-ben. 2021-ben megjelent a debreceni Antal–Lusztig-gyűjteményt bemutató, öt kötetre tervezett sorozat harmadik darabja, mely a 20. századi magyar művészet öt jelentős mesterének – Tóth Menyhért, Vilt Tibor, Schaár Erzsébet, Ország Lili és Kondor Béla – alkotásait mutatja be. Az elmúlt ötven évben e három festőtől és két szobrásztól jelentős munkák kerültek a kollekcióba. A gyűjteményi kötet az öt művész több mint ötszáz munkáját mutatja be. A kiállításon ebből több mint száz mű látható. A tárlat egyik különleges része egy „sosemvolt” műterem, melyben Vilt Tibor vázlatai, Schaár Erzsébet maszkjai és szobortervei láthatók. Antal Péter műgyűjtőnek hála, nemcsak a bronzszobrok, hanem a gipsz- és hungarocell-vázlatok is a kollekció féltett kincseivé váltak.
Október 23-ig látható a Most – vagy – Válogatás az Első Magyar Látványtár gyűjteményéből című kiállítás a veszprémi Művészetek Házában. Az Első Magyar Látványtár Alapítvány 2020-ban ünnepelte alapításának harmincadik évfordulóját – ám a világjárvány miatt csak két év késéssel tudták megrendezni az évfordulós kiállítást. A Látványtár gazdag gyűjteményéből, műegyütteseiből képeket, festményeket, grafikákat, plasztikákat válogattak – mondhatjuk, hogy formailag „klasszikus”, tradicionális kiállítás várja a látogatókat. A válogatás mintegy száz év magyar művészetéből ad ízelítőt a szecessziótól, az avantgárdon, neoavantgárdon át a posztmodernig. Akik jól ismerik a gyűjteményt, pontosan tudják, hogy a Látványtár raktáraiból számos izgalmas kiállítás rendezhető meg. Vörösváry Ákos „szabad kezet” adott az intézménynek a válogatáshoz, a kiállítás koncepciójának formálásához, és elmondása szerint a harminc év (pontosabban 30+2) alatt ez az első kiállítás, melynek műveit nem ő válogatta és/vagy rendezte.