HETIPOP – Francia nyitás, Yayoi Kusama-mű Amerikában és új múzeumot nyit a MaXXI
Franciaországban enyhítenek a nagy rendezvényeket érintő korlátozásokon, így van esély arra, hogy néhány nagyobb kulturális rendezvény és művészeti vásár mégis megrendezésre kerül. Szeptembertől a francia kormány zöld utat ad az 5 000 főnél több érdeklődőt érintő kulturális rendezvényeknek. A korlátozás február óta volt érvényben és augusztus 31-ével ér véget. Sőt néhány összejövetel, különleges állami engedéllyel már augusztus 15-től megtartható. A korlátozások enyhítése leginkább a koncertekre fókuszál, azonban pozitív hatással van az olyan művészeti vásárok és kiállítások megrendezésére, amelyeket nagy helyszínen, például a párizsi Grand Palais-ban rendeznének – ilyen a FIAC és az Art Paris is. A szeptember 10. és 13. között megrendezett Art Paris lesz az elmúlt fél évben az elsőként megtartott nagy európai művészeti vásár – 112 galéria, köztük a Perrotin részvételével. Azonban a vásár a megszokottnál több szabály betartásával valósulhat csak meg, így például az épület bizonyos részeiben nem tartózkodhat egyszerre több mint 3 000 ember, valamint kötelező lesz a maszkviselés.
Yayoi Kusama Narcissus Garden (Nárcisz kertje) címre hallgató installációja Arkansasban lesz látható. Az 1966-os mű, amely a földön elhelyezett tükröződő gömbökből áll a Crystal Bridges Museum of American Art szatellit intézményében, a kortárs művészetre fókuszáló Momentaryban lesz látható legalább egy éven keresztül. Az installáció bemutatása azért is különleges, mert Kusamának több kiállítását is elhalasztották a pandémia miatt, többek között a berlini Gropius Bauban, a New York Botanical Gardenben és a Tate Modernben is. Az 1966-os munka a Velencei Biennáléval egy időben megrendezett, de a programhoz nem hivatalosan csatlakozó kiállításon debütált úgy, hogy a művész az installáció mellett állva két dollárért árulta az installáció 1500 gömbjét. A mostani arkansasi alkalommal „csak” 900 gömb lesz látható.
A római MaXXI hamarosan új társintézményt nyit L’Aquilában. Az idén októberben nyíló múzeum egy 18. századi, olasz és orosz állami támogatás segítségével felújított palotában találta meg a helyét. A tervet, amely szerint a római kortárs művészettel foglalkozó intézmény más helyszínen nyitja meg társát, először 2015-ben jelentette be az olasz kormány. A helyszínválasztásban az is szerepet játszik, hogy 2009-ben L’Aquilát pusztító földrengés rázta meg, a múzeumnyitás tehát a rehabilitációs folyamat részeként valósul meg. A Palazzo Ardinghelliben nyíló kiállítótér első kiállításán többek között az orosz Anastasia Potemkina művei lesznek láthatóak.
A Márta István zeneszerző által létrehozott Kapolcsi Kulturális és Természetvédelmi Egylet 1989 augusztusában rendezte meg az első Kapolcsi Művészeti Napokat, ami 1995-től Művészetek Völgye néven vált Magyarország legnagyobb összművészeti fesztiváljává. Az alapítók és a valahai szervezők elhatározták, hogy júliusban Kapolcstól a Völgyig – Emlék Napok címmel háromnapos eseménysorozatot hoznak létre, de ez a pandémia miatt elmaradt. Az egyleti archívumban található több ezer dokumentumból és emlékanyagból nyílik kiállítás augusztus 21-én, Kapolcson. A látogatók megtekinthetik a 78 számot megért, 1989–2012 között szerkesztett Völgyfutár című fesztivál- és faluújság számait, csakúgy, mint a már „történelminek” nevezhető műsorfüzetekből, ősi információs táblákból, fotókból álló kiállításrészeket.
Források: news.artnet.com, artnews.com, theartnewspaper.com