Hockney aukciós rekordja, megrongálódott Bernini-szobor, olimpiai zöldítés és a Gucci tavaszi kampánya – HETI POP
Az Artmagazin Online felületén ezentúl hetente egyszer, minden pénteken szemezgetünk az elmúlt időszak legmeghatározóbb, legpoposabb és legszínesebb képzőművészeti, dizájn- és társművészeti híreiből. Előtérbe kerülnek a divat, az építészet, a formatervezés, az urbanisztika vagy az aukciók eredményei, legfrissebb történései mind nemzetközi, mind hazai fronton.
Új rekordot érhet el David Hockney a Sothesby’s aukcióján kaliforniai tájat ábrázoló festményével, a Pacific Coast Highway and Santa Monicával (1990). A május 16-ai árverésen szereplő alkotás becsült értéke 20 és 30 millió dollár között mozog. Hockney eddigi legmagasabb áron elkelt műve a WOLDGATE WOODS című, hatrészből álló festmény, amely 11,7 millió dollárért cserélt gazdát. A művész iránt egyre nagyobb érdeklődés tapasztalható, ami a Tate Britain, a Centre Pompidou és a Metropolitan Museum of Art által, valamint a New York-i Pace Galleryben szervezett kiállításoknak köszönhető. A festmény jelenleg egy magángyűjteményben van, a tulajdonos azonban nem fedte fel kilétét a nyilvánosságnak. Ha beválik a becslés, akkor legjobb esetben is megduplázódik Hockney eddigi rekordja.
David Hockney: Pacific Coast Highway and Santa Monica, 1990. Forrás: a Sothesby's jóvoltából
Megrongálódott Bernini szobra Rómában: a Saint Bibiana című alkotás egyik ujja nyomtalanul eltűnt. Nem tudni, hogy pontosan mióta hiányzik, egyelőre rejtély övezi a jobb kezet ért veszteség történetét. A szobor nemrég került vissza eredeti helyére, a város rövid időre kölcsönadta a Galleria Borghese-nek, ezért jelenleg a legvalószínűbb teória szerint a visszahelyezés során szerezhette a sérülést. A hiányzó ujjat egy művészettörténész látogató vette észre, aki azonnal értesítette az illetékeseket.
Forrás: WikiPaintings
Zöldbe borul a párizsi Clamart stadion a 2024-es olimpiára való felkészülés jegyében a SCAU építészstúdió tervei alapján. A felújítás során a Párizs külvárosában, a Meudon erdejével körülvett stadiont zöld lombkoronával borítják be, annak érdekében, hogy az épületkomplexum bizonyos részei beolvadhassanak a környező növényzetbe. Ugyanezért – és mert a sportlétesítmény egy természetes mélyedésben fekszik – az építészek úgy döntöttek, hogy az atlétikai pályát, a bowlingpályát és néhány további épületrészt a domboldalba rejtenek, a parkolókat pedig a sportpályák alá tervezték, hogy az autós forgalom a lehető legkevésbé zavarja az erdő egyensúlyát.
Forrás: SCAU
Már korábban is beszámoltunk róla, hogy a nagy divatcégek előszeretettel alkalmaznak képzőművészeti alkotásokat kampányaik során. Most a Gucci állt elő legújabb, az Ignasi Monreal átal tervezett grafikai anyaggal. A Gucci Hallucination néven jelentkező 2018-as tavaszi kampányban a klasszikus mesterek alkotásai vegyülnek a divatcég színes dizájndarabjaival. Az illusztrációs sorozat a Gucci limitált szériájú polóiból álló kapszulakollekciójának készült. A anyagban megtalálható John Everett Millais Ophelia című alkotásán alapuló kép, de vegyítve akadnak olyanok is, amit Monreal minta nélkül alkotott.
Források: ArtNews, La Croix, Dezeen, W
Nyitókép: a Gucci jóvoltából