Ezt nézd! – Budapest a legvidámabb barakk
Ezen a héten az összművészetek és a történelem jegyében nézhetünk kiállításokat, műterem-vezetést, filmet és dokumentumszínházi előadást is.
Szerdán 17:30-tól a Politikatörténeti Alapítvány és Intézet épületében rendeznek beszélgetést a magyar avantgárd politikai vonatkozásairól. A Kassák Lajos avantgárdja és a magyar baloldal című kerekasztalt Csunderlik Péter vezeti és Konok Péter történész, valamint Pacsika Márton kurátor mellett foglal majd helyet. A téma a 20. század eleji Magyarország történelme a képzőművészet tükrében, és fordítva. A Tett, majd a Ma platformszerű szerepével, a nálunk tapasztalt jelenségek európaiságával és a párhuzamként felhozható szovjet avantgárddal kapcsolatos kérdéseinkre kaphatunk választ.
Ugyanezen az estén 19:00-kor a Trapéz Galériában debütál Varga Noémi a londoni Royal College of Art mozgókép szakára készített vizsgafilmje, A legvidámabb barakk. A fentebb említett kerekasztalbeszélgetéshez hasonlóan ez a film is szoros kapcsolatot ápol a történelem feldolgozásával – egy családi történeten keresztül a szocialista múlt hatásáról mesél. A 15 perces ál-dokumentumfilm a Kádár-kori atmoszférát újrateremtve a politika egyéni sorsokra gyakorolt hatását vizsgálja.
Varga Noémi: A legvidámabb barakk, film still Forrás: Facebook
Ugyanígy csütörtök este 18:00-kor kezdődik a Kassák Múzeum Manifesztum! – Izmusok, stratégiák, kapcsolatrendszerek című előadás-sorozatának aktuális darabja. Mélyi József Pandemónium és ditirambus. Német művészeti manifesztumok a hatvanas évek első felében címmel tart előadást. A hatvanas évek eleji nyugatnémet manifesztumok és kiáltványok története mellett a terület korabeli, rendkívül élénk művészeti életét is bemutató előadás a manifesztumok gyakran bonyolult történelmi-társadalmi hátterének felvázolására vállalkozik.
Nagyon úgy tűnik, hogy ezen a héten a csütörtök az elmélet napja: 19.00-től a Knoll Galériában nyílik az Hommage – ideál vagy minta? című kiállítás, amely – mint az a kérdőjelből is látszik – az hommage-gyakorlat, azaz a művészi nagyság előtti nyilvános főhajtás, tisztelgés mai helyzetét firtatja. Résztvevő művészek: Birkás Ákos – Jovánovics György, Noah Fischer – Nemes Csaba, KaszásTamás – Murányi Mózes Márton, Genti Korini, Olivia Mihaltianu, Rudas Klára.
Szombaton 18:00-kor a Képzőn a Színmű hallgatói újrajátsszák az Elfogadásra javaslom - tragédia 3 vagy 4 felvonásban című dokumentumszínházi előadást. A kurátorszakos hallgatók tavalyi diplomaprojektje a Képzős diplomavédések, a művész- és tanárdiplomák odaítélésének eseményét dolgozza fel. A darab középpontjában a diplomavédés intézményének bevezetése, majd elzárásuk a nyilvánosság elől, a művészet taníthatóságának kérdése és a diákok összefogása áll.
Csakoda-meghívó Forrás: Facebook
Az esemény egy üllői programmal konkurál: A Csakoda művészcsoport Zenés tombolaestjével. A Katalizátor projekt keretén belül a Csakoda augusztusban terepszemlén járt Üllőn, amely során a helyi kulturális élet legfőbb spotjait vette sorra. Ellátogatott a Kiss Sándor Művelődési Házba, a Vargha Gyula Városi Könyvtárba, a Városházára és végül a Helytörténeti Gyűjteménybe, ahol a 20-as, 30-as évekbeli helyi önképzőkörök által szervezett zenés-táncos estekkel egybekötött művészeti programokról készült dokumentációk, plakátok, meghívók keltették fel az érdeklődésüket.
A helyszíni inspirációk alapján összeállított Csakoda-program a következő:
18.00 DJ Suhaid
19.00 Kadlott Karcsi
20.00 Képzőművészeti tombolahúzás
21.00 Brékcsokkersz Mulatós Duó (Bahama és Suhaid)