
Gyermeki látás
Hogyan térhetünk vissza a gyermekkori kíváncsiság önfeledt állapotához felnőttként? Vannak olyan, jelentéktelennek tűnő pillanatok az életünkben, amikről nem érdemes beszélni vagy amikre nem érdemes emlékezni? Minden ember másként szemléli a világot? Vagy vannak általános, kollektív felismerések? Többek között ezekre a kérdésekre keresi és ad választ (vagy pontosabban módszert) Fusz Mátyás, Kristóf Krisztián és Zalavári András A madarak tapsolnak, amikor felszállnak című kiadványa (illetve előzménye, a Paksi Képtárban megrendezett kiállítás).
A tudás – és az önrendelkezés – hatalom
A kijelentés, hogy digitális korban élünk, és ez mennyire megváltoztatta, megváltoztatja mindennapjainkat, már unalomig elcsépelt. A digitalizáció okozta változásokat – még ha nem is tudatosítjuk magunkban minden egyes alkalommal – a bőrünkön érezzük, így sokan saját tapasztalataink mentén igyekszünk ezeket a változásokat tematizálni, nap mint nap új viszonyokat kialakítva az átalakuló világgal.
3 × 3 könyvajánló – harmadik rész
Új, háromrészes könyvajánló rovatot indítottunk, amelyben csupa művészettel, kultúratudománnyal, művészettörténettel és az ezeket övező társterületekkel foglalkozó olvasmányt ajánlunk azoknak, akik a nyárra hagyott nagyregények mellett szívesen szánnának időt más jellegű olvasmányokra is. Az ajánlott könyvek jelentős része magyar nyelven olvasható – azonban néha egy-egy angol nyelvű kötet is felmerül majd. Íme az utolsó három ajánlatunk:
A SoHo színeváltozása
Siri Husvedt regénye egészen a 70-es évek New Yorkjába repíti vissza az olvasót, a híres művésznegyed, a SoHo fénykorába. Fiktív történetének középpontjában egy művészettörténész és egy festő barátsága áll, nem is akárhogyan: a képzőművészet legkülönfélébb témáin keresztül követhetjük nyomon kettejük és családjaik életét, amelyet abszurd, kiszámíthatatlan események láncolata sző át.
3 × 3 könyvajánló – második rész
Új, háromrészes könyvajánló rovatot indítottunk, amelyben csupa művészettel, kultúratudománnyal, művészettörténettel és az ezeket övező társterületekkel foglalkozó olvasmányt ajánlunk azoknak, akik a nyárra hagyott nagyregények mellett szívesen szánnának időt más jellegű olvasmányokra is. Az ajánlott könyvek jelentős része magyar nyelven olvasható – azonban néha egy-egy angol nyelvű kötet is felmerül majd. Íme a második három ajánlatunk:
3 × 3 könyvajánló
Új, háromrészes könyvajánló rovatot indítunk, amelyben csupa művészettel, kultúratudománnyal, művészettörténettel és az ezeket övező társterületekkel foglalkozó olvasmányt ajánlunk azoknak, akik a nyárra hagyott nagyregények mellett szívesen szánnának időt más jellegű olvasmányokra is. Az ajánlott könyvek jelentős része magyar nyelven olvasható – azonban néha egy-egy angol nyelvű kötet is felmerül majd. Például most is, íme az első három ajánlatunk:
Az elvágyódás helyszínei – Halász Dániel: Határvidék című fotókönyvéről
A fotográfia – és annak értelmezése, elmélete – lassan két évszázados története során rengeteg fázison esett át.
Kultúr-túra nyúlcipőben
Megismertetni, megértetni, összegezni, elgondolkodtatni. Ezekkel a hívószavakkal jellemezhető Amy Dempsey Modern művészete. A cirka százötven oldalas, frappáns összefoglaló, amely egyúttal bevezetés a 20. század művészetének történetébe, lényegre törő szakkönyvként szolgál a művészet iránt érdeklődő olvasó számára. A londoni Thames and Hudson Art Essentials sorozatához készült írás kézikönyv formába öntött, villanásnyi kultúrtörténeti narratíva, némi lexikális információval.
Képi többnyelvűség
Azok az idők, amikor a hat órási hírek meghallgatásán kívül csupán saját és közeli ismerőseink életével álltunk kapcsolatban, már elmúltak. Ma bárhova pillantunk, friss hírekkel és képekkel találkozunk – a talán meg sem élt múlt iránti nosztalgiánk pedig egyre csak nő.
Lehetőséget biztosítani a párbeszédre és párbeszédet kezdeni nem ugyanaz
Bede Zsuzsanna és Standovár Júlia közösen megvalósított, A kék melleken túl című könyvéről nagy valószínűséggel legtöbben úgy hallottunk, hogy: íme egy anya-lánya páros, akik a szexualitással foglalkoznak. Ami az alaphelyzet ismeretében – az édesanya, Bede Zsuzsanna több mint 35 éve szexuálpszichológusként praktizál – egyáltalán nem meglepő.
Mélyi József: Falak nélküli múzeum
2019-ben a Frazon Zsófia és az általa vezetett tudós közösség kutatási projektje (egyben könyve és honlapja), a Nyitott Múzeum kapta a MúzeumCafé Díjat.
Pszichiáter-tekintet
Gerevich József Szerelmek, múzsák, szeretők – Teremtő vágyak 3. című könyve egy sorozat harmadik darabjaként látott napvilágot. Az egymást szorosan követő, korábbi opuszokkal társítva – Teremtő vágyak - Művészek és múzsák (Noran Libro Kiadó, 2016), Múzsák és festők – Teremtő vágyak 2. (Noran Libro Kiadó, 2017) – az írások egy közös esszékötetként is értelmezhetők, melyben így összesen 70 alkotásra inspiráló kapcsolat, művész és múzsa, illetve képzőművészpáros került bemutatásra.