EZT NÉZD – Az élő vizek emlékei
Idei utolsó programajánlókban a vizek, az organikus struktúrák és a koncentrált figyelem kerülnek az előtérbe.
A Puccsban mától, december 14-től látható Mukus Roxána Bianka, pécsi alkotó, Testszerveződés című installációja, melyet biológiakönyvek és orvosi lexikonok illusztrációi, különösképpen a természetben fellelhető organikus struktúrák mikroszkópikus képei inspiráltak. Mukus Roxána nemrégiben Fausto Mercier új albumának is készített borítót, ami a cseh Genot Center kiadónál jelent meg.
December 14-én és 15-én Somló Dávid hangművész “Két hosszú darabja” a kollektív figyelem és az unalom állapotainak elmélyítésére tesz kísérletet a Liget Galériában. A két egymást követő participatív performansz tempóját és hosszát két ikonikus zenedarab diktálja majd, miközben a galériában tátongó űrt a résztvevők gondolatai vagy azok hiánya tölti meg tartalommal. Az első alkalommal a koncentrált figyelem és együtt létezés állapotainak megélése, a második darabban a semmittevés gyakorlása a fő cél.
December 21-én valósul meg az Eternit egyestés kiállítás sorozat és séta harmadik állomása a Nevesincs-tónál, amely a napfordulókra és a nap-éj egyenlőségekre időzít, és tematikája a víz és a víz misztikuma köré épül. A szabadtéri kiállítás most a városba juttatott vízzel foglalkozik. „A téli napfordulót a gregorián naptár bevezetése óta ünneplik és félik december 21-én. Az európai folklór karácsonyi ünnepkörének a része, mely adventtől vízkeresztig tart. Az alakoskodás, kotyolás, boszorkányjárás és különböző jóslások mágikus időszaka ez, mely szerencsét, bőséget, de ugyanúgy halált is hozhat a hátán. A Project833 következő kiállításán a téli napforduló hozta misztikus időt a városi víznek szeretnénk szentelni. A szabályozottnak, ami csatornarendszerben folyik a város alatt, ami antik romok medencéiben apadt ki, ami funkció nélkül romosodó 19. századi eklektikus épületekben forgatta a várost behálózó vízrendszert. Az élő vizek emlékei ezek, halott vizek. Mementói egy végetért hosszú 19. századnak, a munkáskultúrának, a város várossá érésének.”
December 30-ig látható Linda Carrara olasz képzőművész A természet gyomrában című installációja a Cairoban. Linda több munkájával szerepelt már 2019-ben, a győri Rómer Flóris Múzeumban rendezett Nemes ügyek japán-olasz-magyar csoportos kiállításon. Legújabb munkáiban festői látásmódja a valóság ábrázolása felé mozdult el. Az anyag és maga az alkotás mint cselekvés a mű középpontjába kerül. Ebben az értelemben a létrehozott művek nem esnek egybe az általuk esetlegesen leírt dolgokkal, hanem inkább megalkotásuk metafizikai energiáját összegyűjtő élmény felidézésére irányulnak.