Ezt nézd! – Online beszélgetések, előadások és megnyitók
Csupa online programot szedtünk össze, s közben igyekeztünk minél különbözőbb témákból meríteni: így került a heti ajánlónkba egy építészeti beszélgetés a KÉK – Kortárs Építészeti Központ szervezésében, egy fotókiállítás a Műcsarnokban, egy Düsseldorfban élő képzőművész solo show-ja a szentendrei MűvészetMalomban, illetve egy kétnapos konferencia a környezetesztétika jegyében.
Kedden 19:00-kor kezdődik a KÉK – Kortárs Építészeti Központ Trust Your Architect című beszélgetéssorozatának következő epizódja. A 2021-es tavaszi évad központi kérdése, hogy az építész szakma számára mit tartogat a jövő. Az első márciusi beszélgetés – a Pop és építészek – alkalmával a popkultúra és az építészet kapcsolatát járják körbe. Hogyan hat a tömegkultúra az emberre? Milyen vizuális képet vetít a közösségi média, a kereskedelmi tévé és számos más platform az épületekről? Ezeket hogyan érzékeljük? És mi történik, ha ennek hatására mindent, így a lakásainkat, irodáinkat is készre kaphatjuk vagy a Facebook Marketplace-en rendeljük? Eltűnik az egyediség, a személyre szabottság és az építészeti érték?
Csütörtökön 19:00-kor startol a Kik vagyunk – Fotográfiák képzőművészekről című kiállítás a Műcsarnokban. A tárlat fő vonulatát néhány fontos fényképész portfóliója képezi a kezdetektől a jelenig. Emellett bemutatnak pár önarcképet, műterembelsőt, amik arról tanúskodnak, hogyan látják a képzőművészek önmagukat, munkakörnyezetüket, így a festmények, grafikák és a fényképészek portréi mintegy párbeszédbe kerülnek. Továbbá dokumentumokat a fotógyűjtésről, a történetmesélés kapcsolatáról, a csak fényképeken rögzített művészeti eseményekről, barátságokról, közös emlékekről, köztük olyanokat is, amik a Műcsarnok archívumában őrzik a távolabbi és a közeli múlt emlékeit.
Pénteken 17:00-kor a szentendrei MűvészetMalom is új kiállítással jelentkezik. Csákány István A kalapács álma című tárlata az alkotó korábbi témaköréhez, a munkához illeszkedik. Csákány sokat foglalkozott a közép-kelet-európai térségben érzékelhető jelenségekkel, a szocializmus által közvetített ideológiákkal, az emlékművekkel, a munkással, a munka mítoszával. Most szélesebb értelmezési lehetőségeket nyitva vált központi elemmé a munkát, az építést, illetve az annak ellentétét, a destrukciót jelképező kalapács. A kiállításon árnyjátékok, kollázsszerűen köréjük rendezett kiegészítő elemek teremtenek egy különleges vizuális látványt, amit kiegészít a hozzá tervezett hanginstalláció. Egy olyan panorámakép bontakozik ki, amiben egy tárgy, egy fogalom, egy világnézet vagy egy műalkotás időben változó jellege tárul elénk.
Péntekre és szombatra egy kétnapos konferenciát ajánlunk, amit az ELTE kutatóintézete, a Research Centre for Aesthetics, Nature and Environment (RCANE) szervez. A Vadon – város – virtuális valóság: környezetesztétikai közelítések című online konferencia megtekintésének részletei, valamint a prezentációk/előadások rezüméi az alábbi linken érhetők el.