HETI POP – Marina Abramovic-kiállítás Belgrádban, Maurizio Cattelan ellopott arany toalettje és virtuális jégtömb Londonban
Az Artmagazin Online felületén hetente egyszer, minden pénteken szemezgetünk az elmúlt időszak legmeghatározóbb, legpoposabb és legszínesebb képzőművészeti, dizájn- és társművészeti híreiből. Előtérbe kerülnek a divat, az építészet, a formatervezés, az urbanisztika vagy az aukciók eredményei, legfrissebb történései mind nemzetközi, mind hazai fronton.
Negyvenhárom év után tér vissza szülővárosába, Belgrádba Marina Abramovic performanszművész, akinek szombaton nyílik kiállítása a szerb fővárosban. A New Yorkban élő világhírű képzőművész Tisztító című kiállítását a Muzej Savremene Umetnostiben láthatja a közönség, Marina Abramovic pedig a jövő szombaton a múzeum előtti téren tart előadást életéről és művészetéről. Legutóbb 1975-ben állította ki műveit Belgrádban, Jugoszláviát pedig egy 1976-os amszterdami kiállítás után hagyta el, állítása szerint végleg. A szombaton megnyíló kiállításon a művész öt évtizedes munkásságának állomásait tekinthetik meg az érdeklődők videók, filmek, írások, fotók, rajzok, festmények és performanszok formájában. Marina Abramovic leghíresebb performanszainak részleteit ismert szerbiai és nemzetközi művészek adják elő újra.
Elrabolták Maurizio Cattelan aranytoalettjét, ami a Blenheim Palace-ban rendezett kiállításon volt kiállítva. A művészt sokan vádolták azzal, hogy saját maga vezérelte le a műtárgy eltüntetését, hogy Banksyhez hasonlóan ezzel hívja fel magára a figyelmet – Cattelan tagadja ezeket az állításokat. Az 5 és 6 millió dollár között mozgó értékű, America címet viselő munka a művész Victory is Not an Option kiállításának képezte részét – a tárlat október 27-ig tekinthető meg. Az aranyvécét valamikor szeptember 14-ének reggelén lopták el – valószínűséggel nagy sietségben, ahogyan az a munka hűlt helyét ábrázoló fényképek alapján kikövetkeztethető.
Forrás: dezeen.com
A londoni Regent’s Parkban a napokban installálták az első AR munkát – amit a park látogatói egy mobil applikáció segítségével tekinthetnek meg. Az így látható olvadó jégtömb a Frieze London művészeti vásár projektje és a dél-koreai művész, Koo Jeong A. munkája. Érdekesség, hogy ha az applikáción keresztül fotót készítünk a látottakról, akkor a mű – a digitális technikának köszönhetően – a fényképen valójában úgy fest, mintha ott állna a parkban teljes valójában. A virtuális valóság határait feszegető projekt persze könnyebbség is szervezőinek: nincs installálási és szállítási költsége...
Forrás: theguardian.com
A japán calpis ital 100. évfodulójára Emmanuelle Moureaux készített installációt Universe of words címmel, amelyet a Calpis 100th year anniversary, let’s meet at tanabata kiállításon nézhetnek meg az érdeklődők. A teljes színspektrumot felvonultató papírfüggelékekből álló installációt július 4-én mutatták be. A kiállítás megnyitója egybeesett a japán csillagfesztivállal, a tanabatával – amikor is az emberek reményeiket és álmaikat színes papírokra írják, majd bambuszágakról lógatják le őket, reménykedve azok beteljesedésében.
Forrás: designboom.com
Forrás: MTI, dezeen.com, theguardian.com, designboom.com