HETI POP – Új Chiharu Shiota-kiállítás, libikóka a mezikói–amerikai határon és a Design Hét idei díszvendégei
Az Artmagazin Online felületén hetente egyszer, minden pénteken szemezgetünk az elmúlt időszak legmeghatározóbb, legpoposabb és legszínesebb képzőművészeti, dizájn- és társművészeti híreiből. Előtérbe kerülnek a divat, az építészet, a formatervezés, az urbanisztika vagy az aukciók eredményei, legfrissebb történései mind nemzetközi, mind hazai fronton.
Egészen október 27-ig látogatható Chiharu Shiota-kiállítás nyílik a tokiói Mori Art Museumban The Soul Trembles címmel – amely a japán származású művész eddigi legnagyobb egyéni kiállítása. (A jelenleg Berlinben dolgozó Shiotával szentendrei kiállítása kapcsán mi is készítettünk videóinterjút, ami itt nézhető.) A lenyűgöző installációiról ismert Shiota mostani kiállítása leginkább nagy méretű és egész tereket betöltő munkáit mutatja be – a fonalakkal, cérnákkal körbefűzött terekben emlékekről, kapcsolatokról, álmokról és a csendről gondolkodhatunk.
Forrás: designboom.com
A mexikói–amerikai határt elválasztó kerítésre két építész olyan libikókát tervezett, amelyen ülve a határ két oldalán élő gyerekek gond nélkül tudnak egymással játszani és a hintázás aktusán keresztül kapcsolatot teremteni. A Ronald Rael és Virginia San által megálmodott és megvalósított köztéri beavatkozás Új-Mexikó Sunland Parkja és Mexikó Ciudad Juárez nevű településének határán található. A Trump elnök által építtetett kerítés komoly és igen negatív társadalmi következményekkel bír – az építészek erre szeretnék felhívni a figyelmet azzal, hogy a fiatal generációhoz szóló, játékos megoldást nyújtanak a helyzetre.
Forrás: theartnewspaper.com
Az Apple és a New Museum (New York) összefogott annak érdekében, hogy új AR projekteket fejlesszen többek között Nick Cave, Pippilotti Rist, Hans Berg, Cao Fei, John Giorno és Carsten Höller részvételével. Az együttműködés keretein belül az Apple márkaboltok hat különböző városban kínálnak majd művészeti AR sétákat az érdeklődőknek. A művészet és technológia határmezsgyéjét felfedező dinamikus munkák az AR[T] nevet viselő kezdeményezés keretein belül valósulnak meg és az Apple márkaboltokban elérhető [AR]T Viewer applikáció segítségével lesznek megtekinthetők.
Pipilotti Rist, forrás: designboom.com
A balti országok – Észtország, Lettország és Litvánia – díszvendégségével rendezik meg október 4. és 13. között a 16. Design Hét Budapest fesztivált, aminek fő célja a szemléletformáláson túl a tervezők és vállalkozások közötti együttműködések ösztönzése és ezáltal a hazai dizájn-ökoszisztéma gazdasági szerepének erősítése. A Design Hét idei fő témája a flow lesz: egy olyan állapot elérése, amiben dizájnerek és vállalkozók szoros együttműködésben dolgoznak. A fesztivál díszvendégei 2019-ben Észtország, Lettország és Litvánia lesznek. A három állam természetközeli szemléletmódja, dizájnereik hagyományokat tiszteletben tartó és egyben megreformáló attitűdje, az új technológiák és innovációk gyors adaptálása, valamint az élet mind nagyobb részét átszövő digitalizáció olyan gyorsan változó és rendkívül inspiráló dizájn-teremtett az elmúlt időszakban a balti országokban, ami több szempontból is párhuzamba állítható hazai példákkal, illetve módot ad a tapasztalatcserére. A friss észt, lett és litván dizájn-eredményeket kiállításon és workshopokon mutatják be a szervezők.
Források: designboom.com, theartnewspaper.com, news.artnet.com, MTI