HETI POP – Újabb adalék Dora Maarhoz, az idei Libri-díjas és saját fotóink mint híres festmények
Egy régi Hermès noteszről, amelyet egy eBayen böngésző érdeklődő vásárolt meg, kiderült, hogy rengeteg művészettörténeti legenda régi lakcímét tartalmazza – és nem mellesleg Dora Maar tulajdona volt. A Finding Dora Maar című könyv többek között arról is mesél, hogy Brigitte Benkemoun, a szerző hogyan jutott hozzá a kincset érő noteszhez és hogyan szerzett még több információt a Picasso múzsájaként is emlegetett Dora Maarról. Benkemoun, miután kézhez kapta az interneten rendelt noteszt, fedezte fel, hogy az sok híres alkotó – például Balthus, Brassaï, Andre Breton, Jean Cocteau, Paul Eluard és Leonor Fini – elérhetőségét is tartalmazza; a füzet bejegyzéseinek dátumozása 1951-től indul.
A Google Arts and Culture (magyarul: Művészet és kultúra) applikációja, amely az elmúlt években már többször bejárta az internetet képzőművészethez kötődő vicces fotós projektjeivel, most újabb kiegészítéssel bővült, az Art Transferrel. A Google és a Los Angeles-i Getty Museum kollaborációjaként most már nemcsak azt tudhatjuk meg, hogy arcunk melyik művészettörténeti remekre hasonlít, hanem megnézhetjük saját fotóink hogyan festenek híres mesterek – például Vincent van Gogh, Leonardo da Vinci, Edvard Munch, Frida Kahlo és Peter Paul Rubens – alkotásainak stílusában. Sőt a kiválasztott híres művekről több háttérinformációt is megtudhatunk az app használata közben.
Láng Zsolt Bolyai című regénye kapta a 2020-as Libri irodalmi díjat, a közönségdíjat pedig Grecsó Krisztián Vera című regénye nyerte el.Az elismerés 2016 óta minden évben az előző év legjobb szép- és tényirodalmi könyveit díjazza, célja, hogy felhívja a figyelmet a kortárs magyar irodalom kiemelkedő műveire – olvasható a sajtóközleményben. Az irodalmi díj győztesét ötfős szakmai zsűri választotta ki, amelynek Fullajtár Andrea, Szilágyi Zsófia, Bálint András, Beck Zoltán és Károlyi Csaba volt a tagja. A közönségszavazáson idén rekordszámú, 34 ezer szavazat érkezett a 10 döntős műre. Károlyi Csaba irodalomkritikus, a zsűri tagja szerint Láng Zsolt győztes könyve egyszerre tudósregény, aparegény, művészregény, útirajz, történelmi regény, és még krimi is van benne. „Izgalmas, nagyon olvasmányos, rejtélyes, sőt humoros és erotikus. Bravúros dialógusokat is kapunk. Burkolt önéletrajz s egy regény arról, hogyan születik a regény. Mindez egyetlen szóban összefoglalva: Bolyai" – idézi a közlemény Károlyi Csabát. Beck Zoltán szerint Grecsó Krisztián közönségdíjas regénye „beavatás-történet, az első szerelemé, az önmagával bajlódó tinédzseré, és körülötte a homályban hagyott, mégis pontosan érzékelhető valóságé".
Forrás: news.artnet.com, artnews.com, MTI