HETI POP – Vasarely Londonban, Wes Anderson film érkezik a mildenhalli kincsleletről, művészet-e az NFT
A londoni Selfridges áruház látogatói most egy divatmárkának köszönhetően Victor Vasarely munkáival is találkozhatnak. A művész halálának 25. évfordulóján megvalósuló, NFT megjelenésekkel kiegészülő fizikai valóságban látogatható tárlat a Selfridges, a Paco Rabanne divatmárka, valamint a Fondation Vasarely együttműködésében kerül megrendezésre és a Universe (Univerzum) címet viseli majd. A kiállítás ötlete azt követően merült fel, hogy a Paco Rabanne kreatív igazgatója, Julien Dossena Vasarely több geometriai mintáját is használta a márka tavaly bemutatott 2022 tavaszi-nyári kollekciójában. A Selfridges huszonnégy kirakatában és az áruház tereiben rendezett, Vasarely ötvenöt munkáját bemutató kiállítás január 13 és március 31. között látható.
Wes Anderson egy Roald Dahl könyv mentén készít filmet a Netflixnek egy elásott kincsről, amely később a British Museum gyűjteményébe került. A film – amelynek főszerepét Benedict Cumberbatch játssza majd – alapjául az író 1977-ben megjelent The Wonderful Story of Henry Sugar and Six More című kötete szolgált. A rendező több korábbi filmjében is fontos szerepet játszott a művészet vagy éppen művészeti újságírás – így az Artmagazin karácsonyi üdvözletét is inspiráló Francia kiadásban is – most azonban egy nagy művészettörténeti felfedezés, az 1942-ben felbukkant mildenhalli kincslelet áll a történet középpontjában.
A szóban forgó leletet szántás közben, a Suffolk megyei Mildenhall közelében fekvő West Row faluban találták. Felfedezése után fél évszázadon át, egészen a Hoxne-kincs 1992-es megtalálásáig a legnagyobb római nemesfém kincsnek számított Nagy-Britanniában. A felfedezés történetét Roald Dahl is megírta: először 1946-ban a Saturday Evening magazinban, majd ugyanez az írása bekerült az 1977-ben összeállított The Wonderful Story of Henry Sugar and Six More című kötetbe is.
A Wikipédia szerkesztők döntése miatt vita alakult a kripto közösségben azt illetően, hogy az NFT-kre művészetként kell-e hivatkoznunk. Az online enciklopédia szerkesztői nemrég úgy döntöttek, hogy a két talán legismertebb NFT-t készítő alkotót, Beeple-t és Pakot nem veszik fel a Wikipédia a legdrágábban eladott élő művészeket összegyűjtő listájára, amit jelenleg többek között Jasper Johns és Damien Hirst vezet. A szavazást nyilvános vita előzte meg, ezt követően a szerkesztők egy nagyobb része úgy szavazott, hogy az NFT-ket – egyelőre – ne minősítsék művészetnek. Azért egyelőre, mert a szavazást követően a Wikipédia szerkesztői beleegyeztek, hogy a témában egy későbbi időpontban akár új döntés születhessen.
Források: artnews.com, news.artnet.com, news.artnet.com