Száguldó Riporter
2014. szeptember 3.
A mai nap ékes bizonyítéka annak, hogy az iskolakezdéssel együtt beindult a kulturális élet. Az egymásra szervezett kiállításmegnyitók és a két napig Budapesten állomásozó RIVE kulturális hajó összművészeti programdömpingje az Artmagazinnál csak egyet jelenthet: Száguldó Riporter.
Fotók és szövegek: Mucsi Mesi és Zsámboki Miklós
„A személyes emlékezet igenis fontosabb a hivatalos emlékezetpolitikánál!” - jelentette ki Barta Edit esztéta ma este az OSA Archívumban, egy óriási QR-kód előtt állva. A kód rengeteg, egy lomtalanítás alkalmával talált diafotóból áll össze, amelyeket egy lelkes apuka készített gyermekeiről, akarva-akaratlanul megörökítve a 70-es, 80-as évek Magyarországát is. Így a családi nyaralások és karácsonyozások képein közös történelmünk tárul fel.
QR code –családi diaképekből nyilvános történelem
Centrális Galéria
QR code –családi diaképekből nyilvános történelem
Centrális Galéria
Nagyjából megvolt, azért mielőtt elindultam, kikerestem a szótárban, mit is jelent pontosan a 'laundry'. Kimosott fehérnemű, mosoda, szennyes. Ha jobb szótárt ütök fel, biztos tudnám, melyik értelmén kell most jártatni az agyam, de minthogy nem így történt, élvezem a jelentések jótékony egymásmellettiségét a középen álló nagy lavór vizet nézve. Balra Szász Lilla, jobbra Ipsics Barbara képei. Vagy a filces feliratok, vagy a nyilvános térben megjelenő kisajátított személyes emlékek idézik fel bennem Mladen Miljanović Show Where it Hurts With Your Hand fotósorozatát – mintha egyszerre hat ember múltjában merülnék el.
Egyed László legújabban arra kéri Facebookon az ismerőseit, hogy mondják el a véleményüket egy-egy, esetenként világhírű festményről: szerintük miért jó kép, vagy miért nem az? Szeretne erről beszélgetni. Saját rajzain zöldségek (alma, körte, karalábé) és emberi testrészek zavarba ejtően pontos ábrázolásai láthatók. "Mi köze ennek a mához?" - tette fel a kérdést megnyitó szövegében Kepes János. Lehet erről beszélgetni.
Van-e kedvesebb gesztus, mint széket kínálni egy frissen érkezőnek? Van: odaadni neki a széket, hogy vigye is haza. Persze csak miután összerakta magának, Pesten a Nehru-parton, a műanyaghordó-lámpa fényénél, a műanyaghordó-hangfal ütemére, a műanyaghordó-buborékfújó szellőjénél. A Fekete-erdőtől a Fekete-tengerig bárkinek lehet ilyen ülőhelye, ha a RIVE kortárs művészeti hajó és táncosokból, képzőművészekből, designerekből álló legénysége épp a közelben állomásozik. Dunaújvárosiak, mától ti jöttök!