Ezt nézd! – Ház, kert, otthon
E heti ajánlónkba több olyan kiállítás is bekerült, amelyek a pandémia és az ahhoz szorosan kapcsolódó bezártság, otthonmaradás kérdéseivel foglalkoznak – mint a Faur Zsófi Galéria vagy az INDA Galéria solo show-ja –, míg egy másik belső utazásra, egy képzeletbeli kertbe invitálja a nézőket az ISBN könyv+galériában, de olyat is ajánlunk, amely a 80-as évek magyar festészetének egy szűk halmazát mutatja be a Knoll Galériában.
Hétfőn 19:00-kor kezdődik Horváth Lóczi Judit Lázak háza című kiállításának online megnyitója. A művész a pandémia első hullámai alatt készített, több mint negyven darabból álló papírmetszet sorozatának képeit kezdte átdolgozni nagy méretű festményekké. A kiállítás origója, a Quarantine Series egyfajta vizuális naplóként értelmezhető, mely a szorongással telített élményeken, érzelmeken túl kifejezésre juttatja a megterhelő környezetben szintén jelenlévő és erőt adó pozitív gondolatok lenyomatait is.
Kedden 18:00-kor az ISBN könyv+galéria is új kiállítással jelentkezik. Dóra Emese Belső kert című solo show-ja invitáció belső utazásra, amely olyan kérdésekre keresi a választ, mint hogy mi jellemzi az ideérkezők saját belső kertjét, milyen viszonyban áll vele? Hogy nézhet ki? Szürreális vagy inkább teljesen naturális? Van kerítése vagy nincs? Gondozom vagy nem? Van elég víz? Mit ültetek bele?
Szerdán 16:00-tól látogatható Schwéger Zsófia Limit című kiállítása az INDA Galériában. Bár az alkotó mostani kiállítása legtöbbünk közös élményéből, a 2020–21-es hosszas bezártság tapasztalatából táplálkozik, az otthon, a belső terek témája távolról sem új művészetében. Csakhogy míg a korábbi munkák esetében a lakóik nélküli szobák, enteriőrök döntően az emlékezet, a hiány által megmutatott, valamikori beéltség helyei, a most bemutatott, legújabb munkákban a kényszerű helyhez kötöttségből, a napi cselekvések állandó ismétlődéséből és a látvány változatlanságából fakadó unalom fordul át az azt elűző, feloldó játékba.
Csütörtökön 14:00-tól látogatható a Knoll Galéria új kiállítása, a Szimmetria ellenpontokkal – Magyar festészet a 80-as évekből. A kiállítás a Fal leomlása című sorozat része, a Hans Knoll által válogatott bécsi bemutató ikertárlata. Több művész (Bak Imre, Fehér László, Mulasics László, Soós Tamás) munkája mindkét bemutatón szerepel, s egy sorozat darabjai mindkét helyszínen feltűnnek (Halász Károly). Egy osztrák gyűjtő és társai, a magyar festészet iránt elkötelezett tevékenységének műtárgy-dokumentumait, egy osztrák–magyar galéria vezetője tartja bemutatásra érdemesnek: mindkét kiállítás a Pedit-gyűjtemény anyagából válogat. A „szűrés” tehát többszörös: a gyűjtés, a mostani vásárlás, és a hozzájuk kapcsolódó kiállítások térben és időben korlátozott lehetőségei révén.