HETI POP – Múzeumi szakszervezetek, utazó Napraforgók és Mészáros Márta filmje New Yorkban
Az Artmagazin Online felületén hetente egyszer, minden pénteken szemezgetünk az elmúlt időszak legmeghatározóbb, legpoposabb és legszínesebb képzőművészeti, dizájn- és társművészeti híreiből. Előtérbe kerülnek a divat, az építészet, a formatervezés, az urbanisztika vagy az aukciók eredményei, legfrissebb történései mind nemzetközi, mind hazai fronton.
A New York-i New Museum alkalmazottai lépéseket tesznek a dolgozók jogainak biztosítása érdekében, ezért kezdeményezték a NewMuU-UAW Local 2110 névre hallgató szakszervezet létrehozását, amely lehetővé tenné, hogy a múzeumi munkavállalók jobban átlássák saját helyzetüket és lehetőségeiket. A múzeum különböző osztályain átívelő együttműködés lényege, hogy hosszú távon, tudatosan javítsa a dolgozók munkahelyi kondícióit – valamint, hogy fenntartsa és erősítse az intézmény működését és státuszát.
Fotó: Dom Dada / Flickr
A londoni National Gallery megállapodást kötött, hogy egy kiállítás erejéig – kilenc hónapig – kölcsön ad 60 művet Japánnak. Az alkotások között szerepel Van Gogh Napraforgók (1888) című festménye is, ami így majd Tokióban és Oszakában lesz látható az utazó kiállításon. A Masterpieces From the National Gallery (Mesterművek a Nemzeti Galériából) című tárlat egybeesik a 2020-ban Tokióban megrendezésre kerülő olimpiával.
Van Gogh: Napraforgók, 1888 © The National Gallery, London/ Bought, Courtauld Fund, 1924
Tizenhatodik alkalommal rendezik meg a napokban a New York-i MoMA-ban a restaurált filmek fesztiválját To Save and Project – The 16th MoMA International Festival of Film Preservation címmel. A rangos válogatásba meghívást kapott Mészáros Márta Ők ketten című 1977-es filmje is, ami két nagyon különböző nőalak kapcsolatát és házasságát ábrázolja. Mária egy nagyon szép, harmonikus és határozott nő, akit az akkor már világsztárnak számító Marina Vlady alakított, a másik nagyon szabálytalan, nagyon szenvedélyes nőt, Julit pedig Monori Lili játszotta. A történetben Mária, a munkásszállás igazgatónője védelmébe veszi az alkoholista férje elől gyermekével menekülő Julit. Kettejük kapcsolata és házasságuk különösen hat egymásra. A film különlegessége, hogy ez az egyetlen alkotás, amelyben Marina Vlady és férje, Vlagyimir Viszockij egy megkapó csókjelenet erejéig együtt is megjelentek a filmvásznon. De ebben a filmben kezdődött el Mészáros Márta és a nyolcéves Czinkóczi Zsuzsa kapcsolata is. A színész később a Naplókban a rendezőnő ifjúkori énjét alakította. A film teljeskörű, 4K felbontású restaurálása a Filmalap tízéves digitális filmrestaurálási programjának keretében, a Filmarchívum szakmai irányításával készült a Magyar Filmlaborban, az eredeti kameranegatív és az eredeti mágneshangszalag felhasználásával. Az Ők kettent 2017-ben Kende János operatőr közreműködésével újították fel a szakemberek.
A portugáliai Vanessa Barragão dizájnstúdiója az ipari termelésből megmentett fonál maradékokból készít különböző textilalapú termékeket. A textilipar a világ egyik legszennyezőbb iparága – gondoljunk csak az anyagok megfestésekor, valamint a szálkezelésekkor lezajló kémiai folyamatokra és az ehhez szükséges energiafelhasználásra. Barragão éppen ezekre a káros procedúrákra szeretné felhívni a figyelmet az óceán élővilágát megidéző szőnyegeivel.
Fotó: a Studio Vanessa Barragão jóvoltából
Források: artnews.com, theartnewspaper.com, MTI, designboom.com