HETI POP – Edward Hopper-kiállítás Bázelben, Maurizio Cattelan jó ügyért küzd és műkereskedőt játszó Mick Jagger
A Yale-en megszüntették a művészettörténet bevezető kurzust, mondván: lehetetlen egy ilyen jellegű óra kereteiben minden fontos momentumra és kulturális háttérre kitérni. Az évtizedekig létező óra az Introduction to Art History: Renaissance to the Present (Bevezetés a művészettörténetbe: a reneszánsztól napjainkig) címet viselte és többek között a neves professzor, Vincent Scully is oktatta. Az órát az intézet kvintesszenciális elemének tartották, a jelenlegi változást azonban a hallgatók elégedetlensége okozta, miszerint a kurzus nagyon nagy hangsúlyt helyezett a nyugati kánon fontos alkotóira és műveire, megfeledkezve más fontos történésekről. Az eltörölt kurzus helyett az intézet hamarosan új kurzuspalettával áll elő, többek között az Art and Politics (Művészet és politika), The Silk Road (A Selyemút) és Sacred Places (Szent helyek) címeket viselő órák közül lehet majd választani.
Mick Jagger gonosz műkereskedőt játszik a mozikba 2020-ban érkező The Burnt Orange Heresy című filmben – a svéd, szintén művészeti tematikájú A négyzet filmben szereplő Claes Bang és Donald Sutherland társaságában. Az olasz rendező, Giuseppe Capotondi neo-noir hangulatú filmjének előzetese most jelent meg, alább nézhető:
Az orosz művész, Anastasia Pilepchuk különleges maszkokat készít moszkvai műtermében. A szibériai születésű, 31 éves művész a Moscow State University of Design and Technology intézményében vett részt festészeti és ékszertervezői kurzusokon – azonban az egyetem szegényes felszereltsége miatt ő és szaktársai is külföldre vágytak tanulni. Ma már természetesen más a helyzet, a városban nyílt kortárs művészettel foglalkozó intézmények – Garage Museum of Contemporary Art, Winzavod Centre for Contemporary Art – felpezsdítették a kortárs kultúrát. Maszkjait elmondása szerint Frida Kahlo és Björk művészete inspirálja.
Maurizio Cattelan falra ragasztott banánja – amelyről mi is beszámoltunk – most pólómintaként száll harcba egy jó ügy érdekében. A Comedian (2019) címet viselő munka pólóra nyomott verziójával egy éhezés ellen küzdő szervezet, a Feeding South Florida számára igyekeznek bevételt generálni. A 25 dollárba kerülő pólót online és a művészt képviselő New York-i galéria, a Perrotin könyvesboltjában tudjuk megvásárolni.
A bázeli Fondation Beyeler új kiállítása Edward Hopper és az amerikai táj viszonyát mutatja be – a Hopperrel foglalkozó kiállítások történetében most először. A január 26. és május 17. között látogatható tárlat az illusztrátorként induló, majd a New York School of Art intézményében festészetet tanuló művész első svájci bemutatkozása. A Hopper olajképein kialakított esztétika később mind a popkultúrára, mind pedig a fotográfiára és filmekre is hatással volt. A mostani kiállítás ötlete akkor született meg, amikor Hopper 1928-ban festett Cape Ann Granite című tájképe időszakos kölcsönként csatlakozott a Fondation Beyeler gyűjteményébe. A kiállítás 65, 1909 és 1965 között készült munkát mutat be.
Források: yaledailynews.com, news.artnet.com, i-d.vice.com, dazeddigital.com, artdaily.com