HETI POP – Illatos 17. századi festmények, a Musée d’Orsay új neve, Ai Weiwei középső ujja
A Hágában működő és leginkább a holland festészet aranykorára fókuszáló Mauritshuis Museum különleges, illatokkal foglalkozó kiállítást tervez nyitni, amint ezt a járványügyi korlátozások megengedik. Az idén augusztus 29-ig nyitva tartó tárlat a Fleeting – Scents in Colour (Mulandó – színes illatok) címet viseli. Gondoltunk már arra, hogy vajon milyen szaga lehetett Amszterdamnak négyszáz éve? Nagy valószínűséggel nem kellemes, hiszen az ürüléket, a hulladék anyagokat és a mocskot mind a vízbe dobták: ugyanabba a kanálisba, amiből a szegényebb háziasszonyok mosáshoz hordták a vizet. Sőt, mindezek felett régebben az emberek meg voltak győződve arról, hogy a rossz szagok károsak az egészségükre. Szerencsére mindenféle trükk létezett a kellemetlen szagok elfedésére vagy éppen elkerülésére – nagy részükkel azonban csak a vagyonosabb réteg tudott élni igazán. Néhány 17. századi festmény olyan erős szagérzetet sugall, hogy a képek nézői szinte beleképzelhetik magukat az ábrázolt pillanatba. A kérdés az: vajon másképpen fogadunk-e be egy festményt, ha szó szerint is érezzük a mű illatát. A Mauritshuis új kiállítása épp ezt a kérdést igyekszik megválaszolni, hiszen a kiállított művek mellett különféle illatadagolók segítségével érezhetjük a tiszta vásznakkal teli szekrény, az ámbra, a mirha és kevésbé kellemes dolgok illatát.
A párizsi Musée d’Orsay egy korábbi francia elnök előtt tisztelegve megváltoztatja a nevét. Valéry Giscard d’Estaing 1974 és 1981 között volt Franciaország elnöke, és komoly szerepet játszott a múzeum megszületésében – így az intézmény ezentúl a Musée d’Orsay – Valéry Giscard d’Estaing viseli majd. Hogy pontosan milyen szerepet játszott a korábbi elnök a 19. századi műveiről híres múzeum életében? Az 1960-as évek Párizsában lebontás fenyegette a Gare d’Orsay vasútállomást és a hozzá tartozó hotelt. 1977-ben Giscard d’Estaing fogadta el a terveket, hogy a helyszínen inkább múzeum nyíljon – az intézmény viszont már nem az ő, hanem az őt követő François Mitterrand elnöksége alatt nyitotta meg kapuit. A Musée d’Orsay mellett a Monet Nymphéas (Vízililiomok) festményeinek is otthont adó Musée de l’Orangerie is felveszi a korábbi elnök nevét. Giscard d’Estaing 2020 decemberében, kilencvennégy évesen hunyt el, halálában közrejátszott a pandémia is.
Annak ellenére, hogy a napokban mi is beszámoltunk arról, hogy a Hongkongban hamarosan megnyíló M+ múzeum akár politikai vita tárgyát képező alkotásokat is tervez kiállítani a politikailag terhelt város új múzeumában, egy frissebb hír a célkitűzést cáfolni látszik. Ai Weiwei híres, 1995-ben a Tiananmen téren készült, középső ujjat mutató fotográfiáját mégsem állítják ki az intézményt nyitó tárlaton. A hétfői bejelentést követően a művész számára jelenleg kérdéses, hogy másik két, a már említett nyitókiállításon bemutatni tervezett nagy volumenű installatív munkája szerepel-e végül az anyagban.
Forrás: mauritshuis.nl, artnews.com, france24.com
Nyitókép: Abraham Mignon: Csendélet virágokkal és gyümölcsökkel, 1670 körül, vászon, 75 x 63 cm, Mauritshuis, Hága