HETI POP – Új digitális kiállítási platform az Egyesült Királyságban, Richard Lippold hatalmas szobra reptérre költözik és egy négyezer éves háromdimenziós térkép
A theVOV nevet viselő virtuális platformon hamarosan több, az elmúlt tizenöt évben az Egyesült Királyságban – többek között a Tate-ben, a Yorkshire Sculpture Parkban és a National Galleries Scotland kiállítótereiben – rendezett kiállítást járhatunk be. Az új oldal – amely adományokból, az Outset Contemporary Art Fund és a londoni Visualogical támogatásával valósul meg – április 19-én startol. A projekt első fázisa a konkurens, kiterjesztett valóságplatformon, a Vortic Art felületén lesz látható tíz héten keresztül. És hogy milyen korábbi, már rég bezárt kiállítások lesznek láthatóak a theVOV kezdeményezésében? Chris Burden 2006-ban a South London Galleryben rendezett kiállítása és Andreas Gursky 2018-ban a Hayward Galleryben rendezett retrospektív tárlata már biztosan. Május 17-én – amikor a mostani tervek szerint újranyithatnak az Egyesült Királyságban működő múzeumok – a Turner Contemporary Katie Paterson & JMW Turner: A place that exists only in moonlight (Katie Paterson & JMW Turner: Egy hely, ami csak holdfényben létezik) című 2019-es kiállítását mutatja be újra a digitális platformon. A felület összes kiállítása ingyenesen lesz megtekinthető – de a látogatók adakozhatnak is az oldalon.
Richard Lippold Orpheus and Apollo (Orfeusz és Apollón) című szobra, amely 2014-ig a Lincoln Centerben állt, hamarosan a New York-i La Guardia reptér Centrall Halljába költözik. A több mint tizenkét méter magas függesztett szobornak nem volt könnyű új otthont találni – kevés olyan építészeti adottságokkal rendelkező, a köz számára is látogatható beltér van, ahol megfelelőek a körülmények a kiállításra. A La Guardia reptéren a B terminált az AirTrainnel összekötő térben azonban minden adott ahhoz, hogy a szobor új otthonául szolgáljon.
Egy nagyjából négyezer évesre saccolt háromdimenziós, Franciaország egyik régióját ábrázoló térkép került elő. A kutatók úgy tartják, hogy a most felbukkant, nagyjából másfél méterszer két méteres kőzettömb a világ legrégebbi, Európa egy részét ábrázoló háromdimenziós térképe. A Saint-Bélec tábla nevet viselő kő keletkezését valamikor időszámításunk előtt 1900 és 1650 közé datálják. A térkép története igencsak kalandos. Először 1900 körül fedezte fel egy francia archeológus, Paul du Chatellier – aztán gyorsan elfelejtődött, így évtizedekig a régész otthonában, a Kernuz-kastélyban tárolták. 2014-ben fedezték fel újra egy pincében – az elmúlt hét évben pedig tudósok tanulmányozták. Ma úgy gondolják, hogy a kő Nyugat-Bretagne régiójának vázlatos térképe. A korabeli domborzattal való összevetés durva, de meglehetősen pontos hasonlóságot mutat az Odet folyó völgyében fekvő 29 km hosszúságú területtel.
Benkő Imre fotográfus nyerte el 2021-ben a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ által alapított Fotóriporteri Életműdíjat. A díj kuratóriumának tagjai – Bánkuti András, Horváth M. Judit, Keleti Éva, Kőrösi Orsolya, Móricz-Sabján Simon és Szigeti Tamás – ebben az évben a virtuális térben találkoztak és szavaztak; Benkő Imre a kuratórium egyhangú döntése alapján kapta meg a Fotóriporteri Életműdíjat. A fotográfus 1943-ban született Kispesten. 1968-tól tizennyolc éven át dolgozott az MTI fotóriportereként, 1986 és 1990 között a Képes 7, majd 1992-ben az Európa Magazin főmunkatársa. Szabadúszóként a párizsi Wostok Press fotóügynökségnek, valamint a Griff, a Vasárnap és a HVG lapoknak dolgozott.
Forrás: theartnewspaper.com, nytimes.com, hyperallergic.com, MTI