NYÍLT LEVÉL A FERENCZY MÚZEUMI CENTRUMÉRT
A Szentendrei Alkotóművészeti Platform nyílt levele a városvezetéshez a Ferenczy Múzeumi Centrum ügyében.
Mi, a város kultúrájáért, művészetéért aggódó szentendrei polgárok a sajtóból értesültünk arról, hogy Szentendre jelenlegi vezetése a Ferenczy Múzeumi Centrum állami kézbe adásának kezdeményezésével felelőtlen és hibás döntést hozott az intézmény jövőjéről.
Értetlenül állunk a döntés előtt, amely minden szakmaiságot nélkülöz. Úgy véljük, hogy a város jelenlegi pénzügyi nehézségei nem indokolhatnak egy, a távoli jövőre nézve is felmérhetetlen hatású lépést.
Meggyőződésünk, hogy ez a döntés visszafordítható!
Meg kell akadályoznunk, hogy a Ferenczy Múzeumi Centrum – felbecsülhetetlen értéket képviselő műtárgy- és épületállományával együtt – közvetlenül a Magyar Államhoz kerüljön. Az intézmény csak akkor maradhat Szentendre arculatának egyik legfontosabb alkotóeleme és egyben formálója, ha tevékenysége hosszú távon is a város kulturális életének szerves részét képezi.
Ugyanakkor úgy véljük, hogy a kormány, és azon belül a szakminisztérium is felelősséggel tartozik a múzeumi feladatok ellátásához szükséges alapvető források biztosításáért, valamint a Ferenczy Múzeumi Centrum ingatlanainak méltatlanul leromlott állapotáért. A kialakult helyzetben szükség van az önkormányzat és a minisztérium közötti egyeztetésekre, és az ezekre épülő megállapodásokra. Az önkormányzat részéről pedig elengedhetetlen az eddig elmaradt szakmai párbeszéd megkezdése civil szereplőkkel és a szakmai érdekképviseletekkel!
Amennyiben a fentiekkel egyetért, kérjük Ön is írja alá nyílt levelünket!
Köszönettel:
A Szentendrei Alkotóművészeti Platform vezetősége
A Szabad aHang honlapján megjelent nyílt levelet 430-an írták alá, köztük:
ASSZONYI TAMÁS szobrászművész
B. SZABÓ VERONIKA építész, belsőépítész
BÁLINT ILDIKÓ festőművész
BARTHA ANDREA jelmeztervező művész
BP. SZABÓ GYÖRGY grafikus, zenész
BRUTYÓ MÁRIA festőrestaurátor
BUZINKAY GÉZA sajtótörténész
CZAKÓ MARGIT textiltervező művész
DR TÖRÖK KATALIN művészeti író
DR. MAZÁNYI JUDIT művészettörténész
FICZERE KRISZTINA KYRU iparművész
GOLDA JÁNOS DLA építész
HAJDÚ LÁSZLÓ festőművész
KEMÉNY ZOLTÁN tervezőgrafikus
KISFALUSI MÁRTA keramikus
KŐVÁRI ATTILA díszlettervező
LUKOVICZKY ENDRE festőművész
MÉLYI JÓZSEF művészettörténész
NAGY BARBARA DLA képzőművész
ORCSIK ROLAND költő
PACSIKA RUDOLF képzőművész
PISTYÚR GABRIELLA textilfestő
PISTYÚR IMRE szobrászművész
RAPPAI ZSUZSA szerkesztő, művészettörténész
REGŐS ANNA textilművész
REGŐS ISTVÁN festőművész
REMÉNYI JÓZSEF TAMÁS szerkesztő, kritikus
VINCZE OTTÓ képzőművész
valamint:
ANDORKA TÍMEA
BÉRES ANDRÁS
CSIKI MELITTA
DR. NYILAS GYÖRGY
ELSIK ZSÓKA
ERDŐS KATI
FEKETE JÁNOS
GÁLOS JENŐ és GÁLOS ANNA
GERGELY GABRIELLA
GERGELYNÉ KATONA MÁRIA
HOLLÓ JUDIT
JOHAN VAN DAM
KANYÓ ERIKA
KÍGYÓS FRUZSINA
KISS VERONIKA
KUTHI ANIKÓ
P PETRIK ZSOLT
PÉTERY JÚLIA
RÁKOSI JUDIT
ROZSNYAY MÓNIKA KRISZTINA
RUMI LÁSZLÓ
STUMPFELNÉ GULYÁS ERZSÉBET
SZATHMÁRY JÓZSEF
SZILÁGYI ZSÓFIA
TORMA FRANCISKA
TÖRÖK TAMÁS
VAJDA JÁNOS
VARGA BORI
VARGA CSABA
MIT ÜZENNEK AZ ALÁÍRÓK A VÁROSVEZETÉSNEK?
Mindent meg kell tenni az FMC-ért, mert a város identitásának egyik alapja.
Golda János építész
Kötelességem minden olyan platformot támogatni, mely a művészet, különösen a művészet szabadságát támogatja.
Török Tamás
Számomra, mint a városban születő és a Régi Művésztelepen dolgozó képzőművész számára nagyon fontos az, hogy a kortárs művészet és a Ferenczy Múzeum továbbra is működni tudjon és színvonalas kortárs és a városhoz kötődő klasszikus művészetet mutasson be. A mostani pénzügyi ellehetetlenítéssel nem látom, hogy ez ilyen magas színvonalon megvalósítható lenne.
Nagy Barbara DLA képzőművész
Művészettörténész vagyok, a Ferenczy Múzeumi Centrum munkatársaként dolgoztam évekig. Büszke vagyok arra, hogy részese lehettem a folyamatnak, amelyben Szentendre múzeumi élete európai színvonalú lett. Úgy érzem, ezt mindenképp meg kell őriznünk. Ez a mi felelősségünk is.
Rappai Zsuzsa
Ha a művészetről lemondunk, a város identitásáról mondunk le. Ez nem szabad megtörténjen! Kérem a városvezetést művészettörténész bevonására, aki szakmai érvekkel tudja bizonyítani, megvilágítani micsoda értékkel rendelkezik Szentendre, és őrizze meg a múzeumot, a gyűjteményt, ennyivel tartozunk Barcsaynak, Kornissnak, Ámosnak, Annának, Kmettynek, Czóbelnek, Bálintnak, Deimnek, Matyófalvinak, Pirknek, Bánátinak, Bánovszkynak, Heintznek, Jegesnek, Onódynak, Pándynak, Paizs Goebelnek, Rozgonyinak, Vajdának, Vajdának, Vajda Júliának akik megalapozták a város hírnevét, a kortárs alkotóknak, a Munkácsy-, Kossuth-, Barcsay-díjasoknak, a fiatal alkotóknak és a művészetbarátoknak.
Varga Csaba, Szentendre
Szentendre brandje a művészet, a képzőművészet. Ez a brand közel 100 éve épül. Ha Ferenczyeket is belevesszük, akkor több mint 100. Felépíteni nagyon hosszú folyamat volt, a lerombolásához ellenben elegendő egy rossz, elhamarkodott döntés is. Az állami kézbe adással bizonytalan lesz az intézmény sorsa. Különösen a kismúzeumoké.
Fekete János
Mindig azt gondoltam, hogy a művészetnek politikától és érdekektől mentesnek függetlennek kellene maradnia, mert csak akkor biztosított az a teljes fokú szabadság, mellyel igazán valós üzenetek, művek születhetnek. Ezért írtam alá a petíciót.
Kuthi Anikó
Az állam a kultúra területen már eddig is túl sok területen vonta magához a döntési jogosultságot, arra hivatkozva, hogy ő a finanszírozó. Restaurátorként látva, hogy hogyan vált szinte semmivé a magyar műemlékvédelem szervezeti- és intézményrendszere az utóbbi években, az állami beavatkozásoknak köszönhetően és széledt szét kényszerűen annak értékes szakembergárdája, nincsenek illúzióim az állami működtetéssel kapcsolatban. Az állami fenntartás esetén a városnak semmiféle ráhatása nem lenne arra, hogy mi történik a múzeumaiban.
Brutyó Mária (Forster Gyula-díjas festő-restaurátor)
Ha lemondanánk mindenről, ami a "provinciális" művészet bemutatását, életben tartását jelenthetné, elfelejthetnénk Szentendrét mint a "festők városát". Ezt az elnevezést ugyan joggal érezhetik bántónak az ugyancsak jelentékeny alkotómunkát végző iparművészek – vagy éppen a zenészek, színészek, írók... –, sokkal inkább lehetne a "művészek városa" vagy a "művészetek városa" Szentendre. Lehetne. Ha lemondunk a múzeumainkról nem lesz. Meg kell találni – a színvonalas események rendezése mellett – működtetésük optimális lehetőségét.
Kemény Zoltán tervezőgrafikus
Kétszeresen elfogadhatatlannak tartom a Múzeumi Centrum kiszolgáltatását az államnak: egyrészt ha valami fölött meg kell őriznie a városnak saját fennhatóságát, az éppen Szentendre egyedülálló művészeti, kulturális hagyománya; másrészt egy olyan egyoldalú ideológiával őrülten centralizáló kormányzattal állunk szemben, amelynek káderpolitikája felmérhetetlen károkkal járna. Tudom, persze, az előző városvezetés kulturális gazdálkodáspolitikája az elherdálások időszaka után erős átvizsgálásra szorul (nem az elképesztő munkát végzett múzeumi munkatársak bőrére!).
Reményi József Tamás szerkesztő, kritikus
A Szentendrén élt és élő alkotóművészek sokban hozzájárultak városunk imázsának kialakulásához. Ennek fenntartása, alakítása támogatandó cél kell, hogy legyen a mindenkori városvezetésnek. A szükséges költségeket elő kell teremteni, forrásokat kell keresni, akár kormányzati szintig menő érdekérvényesítéssel. Ez a mindenkori városvezetés egyik legfőbb feladata. Nem hárítani, hanem azon kell dolgozni, hogy megmaradhasson a múlt és hogy valódi, értéket képviselő jövőképe legyen városunknak.
Kanyó Erika
A városban őrzött kiemelkedő művészeti kincset könnyen el lehet herdálni, de soha nem lesz olyan gazdája senki, mint annak a helynek a közössége, ahol ez a rendkívüli teljesítmény megszületett.
Dr. Mazányi Judit ny. művészettörténész