PERFORMANCE NOW! OPEN CALL

Infantilizáció: felnőttek, akik gyerekek, és gyerekek, akik felnőttek

Február 8. és 9. között harmadik alkalommal rendezi meg a School of Disobedience a Performance Now! fesztivált, aminek szervezésére ezúttal az MKE képzőművészet-elmélet szakos hallgatóit kérte fel Ádám Anna, az Engedetlenség leányiskolájának vezetője.

A 2025-ös kiadás címe Infantilizáció: felnőttek, akik gyerekek, és gyerekek, akik felnőttek, kurátori koncepciója: 

„Az infantilizációt a felnőttek számára teremtett, fogyasztásra és függőségre építő kulturális és társadalmi mintákon keresztül értelmezzük. A gyerek- és a felnőttlét közötti spektrumon mozgó identitás és a szerepek sokszínűsége nemcsak az egyéni, hanem a társadalmi narratívákat is átírja. Vajon mit jelent ma felnőni, felelősséget vállalni, stabilitást keresni, vagy éppen szembenézni a gyermeki pozícióban tartás – akár önként vállalt, akár kikényszerített – jelenségével?

A kérdezők: fiatal felnőttek. A mai fiatal felnőttség nem csupán természetes életszakasz, amely az öregedés folyamatában helyezkedik el. Inkább társadalmi konstrukció, amely terhekkel, bizonytalansággal és teljesíthetetlen elvárásokkal van tele. A politikai és gazdasági érdekek mentén fenntartott fiatalság tulajdonképp a felnőttség parkolópályájává vált, ahol a jövő elérhetetlen illúzió, az itt és most örömeit pedig bűntudat kíséri. Hogyan kéne így felnőni, és mivé? Ebben a kontextusban a felnőttség fogalma is újrarajzolásra szorul.

Arra hívjuk az alkotókat, hogy elegyedjenek beszédbe velünk arról, hogy mit lehet ma Magyarországon megélni és elmondani az infantilizáció jelenségéről a függőség/függetlenség, fúzió/szeparáció, egyensúly/stabilitás, illetve a gyerek/felnőtt dualitások mentén. 


Performance werk gb 06 orig

Fotó: School of Disobedience


Három helyszín, három perspektíva:

STEREO Művház – Függés és fúzió. A függés paradoxona, ami egyszerre összetart és gátol. Van-e egészséges függőség? Milyen lehetőségeket rejt a fúzió, ami fel tudja számolni az egyént, és mit nyújt az egymásra utaltság? 

1111 Galéria + School of Disobedience – Függetlenség és szeparáció. A leválás és elengedés gesztusa. Hol húzódik a határ a függetlenség, az egyedüllét és az elszigeteltség között? És a függetlenség és az individualizmus között? Milyen individualizmusra hergel minket a rendszer, és milyen az, amit magunknak teremthetünk?

AGÓRA Mozgástér – Stabilitás és egyensúly. Stabilitás, amely egyszerre vágyott alap és az unalom szinonimája. Egyensúly, amelyben minden kibillenés lehetőség. A kérdés: cél-e a stabilitás, vagy csupán egy ideiglenes állapot, amiben a pillanatnyi nyugalmat ünnepeljük? Milyen értékeket rejt az egyensúly azon felül, amit a mainstream spiritualitás vagy a kapitalizmus, mint árucikkhez hozzárendel?

Az átjárás a helyszínek között; átjárás a függés, a függetlenség és az egyensúly fogalmi keretei között a befogadó lehetősége, feladata. Kilépni, ottmaradni, megérkezni, elindulni, alámerülni.”

A fesztiválra elsősorban performanszokat (szöveges, mozgásos, interdiszciplináris…) és / vagy közösségi gyakorlatokat várnak (workshopok, közösségi események, rítusok…), pályázni több kategóriában is lehet.
A sikeres pályázók jelképes honorárium kapnak, valamint igény szerint dramaturgiai konzultációt, technikai segítséget, helyszínt és próbatermet, szakmai kapcsolati tőkét.

Pályázni itt lehet, a határidő december 15., január 5-ig lesz eredmény.

A pályázati anyagot a fesztivál szervezői, a Képzőművészeti Egyetem Képzőművészet-elmélet szakos hallgatói fogják elbírálni, szakmai mentoruk Ádám Anna.
Early bird jegyek vásárlására december 20-ig van lehetőség.

A részt vevő KET-es hallgatók: Antman Kíra, Büki Flóra, Antalka Gyopár, Magyar Míra, Birkás Réka, Tomcsányi Sára, Szabó Zsinka, Simon Liliána, Nagy Zoltán, Primecz-Munkácsi Lőrinc, Poós Nadin, Kovács Petra, Bodor Sára, Zachar Veronika