Új részletekre derült fény Michelangelo Bandini Pietàjáról
Új részletekre derült fény, miközben a restaurátorok tisztítási, helyreállítási munkákat végeztek Michelangelo egyik befejezetlen szobrán, a Bandini Pietàn. Már az előzetes munkálatok során eddig ismeretlen információk tárultak fel, például a művész eszközeinek nyomait fedezték fel a restaurátorok.
A tavaly novemberben megkezdett, de a vírushelyzet miatt megszakított folyamat az „első fontos és mélyreható helyreállítás a mű történetében” – nyilatkozta Timothy Verdon, a Museo dell'Opera igazgatója. A munkálatok most tovább folytatódnak, sőt a nagyközönségnek ezúttal lehetősége van megnézni a restaurátorokat munka közben. A szobor tisztítása, amely az alkotás első ismert restaurálása, rendkívül precíz munka: a szakemberek tisztított forró vízbe mártott vattapálcikákat használva távolítják el a szobor réseiben felgyülemlett port és viaszt.
A firenzei del Duomóban őrzik a szobrot 1981 óta. Az egyetlen fehér carrarai márványtömbből formázott Bandini Pietà a harmadik és egyben utolsó pieta, amelyen Michelangelo dolgozott élete során. Míg a híresebb vatikáni kompozíció és a későbbi Rondanini Pietà esetében Krisztus testét csak az anyja tartja, addig a Bandini Pietànál Mária Magdolna és a bibliai alak, Nikodémusz is megjelenik, utóbbinak Michelangelo a saját arcát kölcsönözte. A reneszánsz mester eredetileg egy római kápolnába szánta a szobrot, nem messze attól a helytől, ahová saját sírját képzelte.
A művész 1547 és 1555 között dolgozott az alkotáson, de végül félbehagyta. Giorgio Vasari művészettörténész szerint gond volt a márványtömbbel, de Michelangelo is problémákat vethetett fel a kompozícióval kapcsolatban, többek között Krisztus bal lábával nem tudott mit kezdeni, így sosem faragta ki. Dühében – mondta Verdon – megpróbálta elpusztítani. Michelangelo meglendítette a kalapácsot, amelyet a márvány véséséhez használt, és ütlegelni kezdte. „Még mindig nagyon jól láthatók a törés jelei Krisztus bal karjában és a szobor más részeiben.” Szerencsére a művész egy szolgálónak ajándékozta a művet, aki végül megjavította.
Forrás: news.artnet.com