Hogyan hat a járvány a jövőnkre? – Sugár János szerint
Mi lesz? Hogyan hat a járvány a jövőnkre? Körkérdésünket olyan alkotóknak tettük fel, akiket a váratlan helyzetekre adható megoldások modellezése, a jövőkutatás akkor is érdekel, ha épp nincs koronavírus járvány helyzet a világban. Elsőként Sugár Jánost, a Képzőművészeti Egyetem Intermédia Tanszékének tanárát kérdeztük, hogy szerinte mi várható a koronavírus után/miatt, milyen folyamatok indulhatnak el az életünkben, illetve a művészetben?
Sugár János:
Megdőlnek korábbi értékrendek és pillanat alatt köddé válnak perspektívák. Nincs hajtás, elindul a kiscsoportosodás, már nem lehet cél a növekedés, veszélyes. A fogyasztás nagy narratívája kapott itt egy hatalmas csapást. Nincs utazás, maradnak az óvatos programok, nyugdíjas életmód, természetjárás, társas magány, olvasás, hosszas telefonbeszélgetés. Ha összejövünk, fertőtlenítünk, aggódunk, dráma, gyász, rémhíreket terjesztünk, egészségesen élünk, keveset fogyasztunk, otthon vagyunk a szeretteinkkel.
Marad az élelmiszerbolt és patika, szájmaszk illemtan, hol és mikor veszem le, a köhögők, tüsszentők kiközösítése. Üres városok, a turizmus vége, több bicikli, roller.
Hiánycikkek, szegénység, zavar, erőszak, bűnözés, biztonsági őrök, új típusú luxus. Hálisten van éjjel-nappal internet. Lesznek majd családi blogok, hírlevelek, egymást segítő hálózatok, barkács szocmédia-háló, cserekereskedelem, spiritualitás. Eljött (most az egyszer) egy vírus által betiltott kortárs programok korszaka is, nincs közönség, ezért mindenki (színház, sport, vallás, zene stb.) videón fog nyomulni, bizonyos műfajok kihalnak. Mivel nem lesznek megnyitók, a galériák máris elkezdték szervezni (a Liget Galéria mintájára) a videómegjelenésüket.
A folyamatos képernyőnézés iszonyatosan megterhelő, ezért a rádióhallgatás reneszánsza jön el.