EZT NÉZD! – Itt a tavasz
A héten újabb pop-up kiállítással jelentkezik a Ludwig Múzeum, valamint az Új Budapest Galéria is izgalmas egyéni tárlatot ígér. Az ACAX_Leopold Bloom Képzőművészeti Díj tavalyi nyertesei, a Borsos Lőrinc művészpáros tagjai pedig beszámolnak New York-i tapasztalataikról a Glassyard Galleryben. A heti kedvenceink: a Kisterem, a Trafó Galéria, az acb Galéria és a Paksi Képtár kiállításai.
Kedden 18:00-kor kezdődik a Ludwig Múzeum rendhagyó megnyitója. A Megosztás: Múzeumpedagógia a gyakorlatban című pop-up tárlaton megelevenedik Yoko Ono Játssz bizalommal című alkotása, Beke László kézfogás-akciója, valamint Daniel Spoerri művét is megidézik a megnyitó résztvevőivel. Az utóbbihoz a látogatók is hozzájárulhatnak, mindössze egy tál ételt (ami evőeszköz nélkül is elfogyasztható), valamint annak receptjét kell vinni az eseményre, hogy létrejöjjön a spontán, egyestés mű: egy óriási asztalon egy vacsora kerekedik ki, amit a résztvevők közösen fogyasztanak el.
Daniel Spoerri Forrás: facebook.com
Csütörtökön 18:00-kor az Új Budapest Galéria is új anyaggal jelentkezik: Csörgő Attila Mozgásterek című kiállításával. A tárlat átfogó merítést nyújt a művész munkásságából: a korai, a kilencvenes évek elején született alkotásoktól egészen a legújabb művekig. Így számos ismert alkotás mellett ritkán látott, vagy éppen korábban be nem mutatott művek is előtérbe kerülnek.
Pénteken 18:00-kor kezdődik a Borsos Lőrinc beszámolója New York-i műteremprogramjáról című esemény. 2018-ban először írták ki a két magyar szervezet – az ACAX és a Leopold Bloom Képzőművészeti Díj – együttműködésében a pályázatot. A nyertesek, a Borsos Lőrinc művészpáros tagjai háromhónapos műteremprogramon vehettek részt a TMU (Trust for Mutual Understanding) támogatásával a New York-i Residency Unlimited (RU) vendégeiként. Az eseményen nyilvános prezentáció keretében mutatják be a 2018 szeptembere és decembere közötti időszakot, a pályázathoz kapcsolódó saját művészeti projektjeiket és a műteremprogramon szerzett személyes tapasztalataikat.
Borsos Lőrinc Forrás: facebook.com
Ezt nézd! EXTRA
Szikra Renáta:
Gosztola Kitti Flashforward című kiállítása úgy tekint a jövőbe, mintha a tarkóján is szeme lenne. Az alkotó képzeletben a közelebbi és a távolabbi múltba helyezkedve más és más jövőképeket jósol, melyek közül nem meglepő módon egyik sem rózsás. A Kisterembe lépő néző szeme azonnal egy misztikus fényt sugárzó plazmacsőre tapad. Zeusz szimbolikus villáma azonban mint egy atombomba semmisíti meg az egykor szoborba faragott isteneket és félisteneket, vagyis azok jól ismert ábrázolásainak gipszmásolatait, úgyhogy a térben az alakok eltűnésével csak a statika miatt szükséges, facsonkokat imitáló, béna támasztékok maradnak. Üres a táj a falon sorakozó holland tájképmásolatokon is. A meglesett Artemisz és a bosszúból szarvassá változtatott vadász, Aktaión története például a kiirtott erdők helyén, a sivár, kopár tájon értelmetlenné válik, és vele együtt lesz értelmezhetetlenné az antikvitás egész művészete, tűnik el a képből az európai kultúra bölcsője. A kiállítási anyag a 18. századi gondolkodó, Giambattista Vico mesés eredetmítoszához nyúl vissza, miszerint Noénak az özönvíztől megmenekült leszármazottai a végtelen erdőkben bolyongó óriásokká váltak, akik vadállatok módjára éltek, és csak a mennydörgést-villámlást megtapasztalva alkották meg istenképüket, ébredtek rá saját emberi természetükre. Házak, városok építésébe kezdtek, úgyhogy az erdő kiirtása, a zabolátlan vadon visszaszorítása és a természeti erőforrások kizsákmányolása kezdetektől fogva kéz a kézben járt a civilizáció és a kultúra megteremtésének vágyával. Valahol itt gyökerezik az a gondolat is, amellyel az ember magát a vadon, és az azt jelképező fák ellenében határozza meg, s innen indulva válik magyarázhatóvá az ember és természeti környezete között évezredek során kialakult, egyre ellentmondásosabbá váló viszony is. Gosztola Kitti sajátos humorával vizsgálja tovább a témát, a kultúratöredékek, leletek szellemes újrarendezésével.
Gosztola Kitti: Flashforward, 2019 Forrás: kisterem.hu
Topor Tünde:
Szinyova Gergő: Untitled (Daytime Activity), akril, vászon, 120 x 90 cm Forrás: szinyova.com