Ezt nézd! – Józsefvárostól az űrig
A héten különféle perspektívák kerülnek előtérbe: a Kesztyűgyár Galériában megnézhetjük, hogyan tekintenek a művészek a nagy változáson átment nyolcadik kerület mikrokörnyezetére, a PINCE-ben bepillantást nyerhetünk, milyen elvetett tervei, ötletei vannak a húszas (harmincas) éveiben járó fiataloknak, a Capa Központban egy fotóművész szemszögéből vizsgálhatjuk meg, milyen komplex kérdéseket vet fel az asztronautaperspektíva és a Molnár Ani Galériában a repetitív cselekvésen alapuló képalkotás rejtelmeibe nyerhetünk betekintést.
Kedden 18:00-kor startol a Józsefváros, ami sosem tud ugyanaz lenni, de sose más című kiállítás a Kesztyűgyár Galériában. A tárlat középpontjában a nyolcadik kerület áll, ami a kétezres évek óta sok változáson ment keresztül. A kiállító művészek – Kautzky Sára, Oláh Norbert, Stalter György, Donáth Anna Róza, Thury Lili és Tóth Eszter – részint azt vizsgálják, hogy milyen volt a városrehabilitációt megelőzően Középső-Józsefváros: vajon mesélhetnek-e ugyanúgy a kerület lakóinak az életéről a tűzfalak és a közterek, mint a társasházak közös terei, a közös udvarok?
Szintén kedden 18:00-kor kezdődik a Befejezetlen ügy című kiállítás megnyitója a PINCE-ben. A DOCH, azaz Kalocsai Dorottya és Jana Kolbert együttműködésének középpontjában a húszas (harmincas?) éveikben járó fiatal felnőttek elvetett ötleteinek, projektjeinek, kapcsolatainak és terveinek felhalmozásai állnak. Az installáció földre „hajított” kerámiatörölközőkből áll. A szerteágazó és végtelen lehetőségek által létrejött helyzetekben lehetetlennek tűnik a továbblépés, a megoldás, a feladás, de a befejezetlenség láthatatlan terhe mégis nyomot hagy.
Szerdán 18:00-kor a Capa Központ is új kiállítással jelentkezik: Surányi Miklós Overview effect című solo show-jával. Több asztronauta is beszámolt már arról a különleges, szívszorító érzésről, amit akkor tapasztaltak, amikor először alkalmuk nyílt visszatekinteni a világűrből a Földre. Surányi Miklós fotósorozatából egy ehhez hasonló big picture áll össze a Földről, hozzáférhetővé téve ezt a csak űrhajósok számára átélhető élményt, amit az angol szakirodalom overview effectnek (áttekintő hatás) nevez. Surányi talált látványokat, hétköznapi tárgyakból épített poetikus kompozíciókat gyűjt egybe inventáriumában: a szívószál végén megjelenő csillagos égboltot, fekete lyukként tátongó pecsétpárnát, kulcslyukon áteresztett napfogyatkozást, holdfelszín színű ponyvát.
Csütörtökön 18:00-kor kezdődik Fábián Erika és Sági Gyula Személyes absztrakciók című közös kiállításának megnyitója a Molnár Ani Galériában. A tárlat fókuszában az erős koncentráción, repetitív cselekvésen alapuló alkotói munkamódszer áll. Mindkét művész esetében minimális „gesztusokból”, pontokból vagy vonalakból áll össze a gazdag művészettörténeti hagyományt is megidéző kompozíció, amely gyakran hív elő formai asszociációkat.