HETI POP – Botticelli-festmény árverésen, csúszik Picasso múzeumának megnyitása, dokumentumfilm Goldfinger Ernőről és Farkas Anna dizájndíja
Egy ritka Botticelli-kép eladása kihathat a régi mesterek műveit kínáló piacra. Nagy aukciókon ritkán tűnnek fel ilyen művészettörténeti jelentőségű művek, mint a Sotheby’s árverésén jövő januárban szereplő Botticelli-portré. A kép árát előzetesen 80 millió dollárra becsülik. A 15. századi kép a Young Man Holding a Roundel címet viseli, és a jóslatok szerint egy időre megváltoztathatja a régi reneszánsz mester festményeinek piacát. Az olasz mester által felállított eddigi árrekord 2013-ban született, amikor a Christie’s aukcióján az úgynevezett Rockefeller Madonna 10,4 millió dollárért talált új gazdára. A Sotheby’s nem árulta el, hogy ki a tulajdonosa a most aukcióra bocsátott Botticelli-műnek, de sokan úgy tippelik, hogy az ingatlanmágnás milliomos, Sheldon Solow. A munka aukcióra küldése azért is különleges, mert az olasz mester alkotásai közül csupán egy tucat élte túl az elmúlt századokat, és ezek nagy része múzeumokban található.
Az Aix-en-Provence-i Picasso-múzeum tervezési folyamata megakadt – az intézmény, amely a művész mellett második feleségének, Jacqueline Roque-nak is emléket állít, a tervek szerint 2021-ben nyílt volna meg Franciaországban. A projekt félbeszakadt – az Art Newspaper értesülései szerint a Musée Jacqueline et Pablo Picasso nagyjából 1000 Picasso-műnek adott volna otthont. Hogy mi lehet a beteljesületlenség oka? Valószínűleg a francia város vezetése és Jacqueline lánya – aki egyben Picasso mostohagyermeke –, Catherine Hutin-Blay között folyó egyeztetési és tárgyalási folyamatban támadt váratlan nézeteltérés a múzeumnak otthont adó ingatlan adás-vétele folyamán.
A Dezeen mini dokumentumfilmet osztott meg a Goldfinger Ernő által tervezett Glenkerry House-ról. Az angol nyelvű, néhány perces videóban a brutalista lakótömb bérlői beszélnek az épületben kialakult közösségről – így több lakásba is betekinthetünk. A videó a Dezeen és médiapartnere, az Open House London kollaborációjában született. Az 1977-ben Poplarban épült Glenkerry House egy 14 emeletes lakótömb, ami lakóközösségként funkcionál – ez azt jelenti, hogy az épületet a lakói menedzselik szoros összefogásban.
Farkas Anna grafikus doktori disszertációjával elnyerte a Red Dot Best of the Best díját Brands & Communication kategóriában, ami egy rangos elismerés. 2015-ben már kitüntették Red Dot díjjal az Anaptárért, ami egy körnaptár – kutatása most ehhez a termékhez kapcsolódik. Az Anaptár, művészet és tudomány metszéspontja című disszertáció a Magyar Képművészeti Egyetem Doktori Iskolájában készült, és a már említett naptárhoz kapcsolódó kutatásokból és az elkészítése során szerzett tapasztalatokból indult ki. Célja az adatvizualizáció és a mintázatfelismerés feltérképezése, valamint az ezekkel kapcsolatos tudományos és művészeti összefüggések feltárása volt. A kiadvány borítóin kézzel hímzett adatábrázolások jelennek meg, amelyek a nappalok és éjszakák hosszát mutatják meg a 47. szélességi körön. Farkas Annának a cím elnyerése jelölést is biztosít a legnagyobb díjra, a Red Dot Grand Prix-ra.
Források: artnews.com, artnews.com, dezeen.com, octogon.hu