KÖRKÉP – Egy megszállott gyűjtögető kollekciója
A héten egy különleges aukciós anyag kerül terítékre, méghozzá Pierre Le-Tan illusztrátor és díszlettervező gyűjteménye, aki – munkájához hűen – rengeteg műalkotással és tárggyal vette körbe magát párizsi lakásában.
Árverésre bocsátják Pierre Le-Tan (1950–2019) illusztrátor és díszlettervező hatalmas kollekcióját: a Sotheby's aukcióin a rajzai mellett a párizsi lakásában őrzött, több mint 500 darabos gyűjteménye is szerepel. A világ minden tájáról származnak tárgyai, műalkotásai: például rengeteg fénykép, kerámiák Kínából és a nyugati térségből (köztük egy Picasso-bagoly is), üveg és ezüst alkotások, szobrok, régiségek, távol-keleti művek, könyvek, kéziratok és mindenféle textilmunka. „Hamar rájöttem, hogy ez az én világom, és semmi más: a rajz és a művészeti gyűjteményem” – olvasható a néhai illusztrátor és díszlettervező párizsi lakásában. Az alkotó gyakran beszélt a „múlt iránti nosztalgiájáról”, amit nemcsak gyűjteménye tükröz, hanem a pasztell árnyalatú, egy cseppnyi szürrealizmussal átitatott akvarellrajzai is.
Le-Tan 1950-ben született a Párizs közelében található Neuilly-sur-Seine-ban. Apja Lê Phổ neves vietnámi festő volt, aki először Nizzában, majd Párizsban telepedett le. Anyja Paulette Vaux, a Time és a Life magazinok francia újságírója volt. Tehetségét korán felfedezték: 17 éves korában elküldte néhány rajzát a New Yorkernek, majd 19 éves korára két címlaptervét is megjelentette a magazin. Az 50 éven átívelő karrierje alatt dolgozott a New York Timesnak, a Vogue-nak, a Tatler Magazine-nak és a The World of Interiorsnek, valamint olyan nagy divatmárkák reklámkampányaiban is megjelentek rajzai, mint a Lanvin vagy a Gucci. Az illusztrátor 2019-ben hunyt el rákban.
A Sotheby's aukciója két részből áll: egyrészt egy párizsi offline árverésből, amit március 16-án tartanak, a kollekció másik felét pedig március 9. és 17. között kínálják eladásra egy online aukció keretében. A tételek között szerepel Pierre Cardin egyik cipője is, ami a lábujjak vonalát követi (800–1200 euróra, vagyis 290 000–430 000 forintra becslik) és David Hockney portréja Le-Tanról (30 000–50 000 euró, azaz 10,7–17,8 millió forint között mozog).
Le-Tan kényszeres gyűjtögető volt, ami egészen gyermekkoráig vezethető vissza. Hétéves korában kezdett el piacokra járni, amiben főként apja volt a „tettestárs”. Gyakran jártak a párizsi Les Puces de Saint-Ouen régiségpiacra és múzeumokba. Kétségtelen, hogy ezek a látogatások fejlesztették a látásmódját, ízlését és azt, ahogy a világ tárgyait, örökségét szemléli. Egyszer ezt írta: „Rendszeresen jártam múzeumokba kiállításokat nézni, vagy antikváriumokba... Általában a szüleimet követtem. Gyakran jártam szüleim barátainál is, és ezeknek következménye, hogy beszippantott ez a tárgyakkal teli, művészi környezet. Szóval nem volt választásom.”
A gyűjtemény nem teljes, hiszen 1995 októberében a Sotheby's londoni aukcióján már kalapács alá került néhány darabja. Ám a folyamatosan fejlődő kollekció azóta újabbakkal bővült, hiszen Le-Tan továbbra is ugyanolyan érzékenységgel és céltudatossággal folytatta a gyűjtést, a tárgyak felhalmozását, mint korábban.
„Tárgyak ezrei vannak a birtokomban, mondhatni, több ezer. Még akkor is, ha a legtöbbjük csak emléktárgy, én továbbra is keresem, kutatom, megszerzem az újabbakat. Maga a megszerzés valamilyen rejtélyes okból a legfontosabb az egészben. Számomra a gyűjtés egy nélkülözhetetlen és tökéletesen haszontalan tevékenység.”
Forrás: theartnewspaper.com, sothebys.com