Ezt nézd! – Kiállításmegnyitótól a tárlatvezetésig
A hétre ajánlunk egy kurátori tárlatvezetést a 2B Galériában, két kiállításmegnyitót – a budapesti FUGA-ban és az Alsóbogáti Kiskastélyban –, valamint egy előadást a Ludwig Múzeumban.
Kedden 18:00-kor Farkas Zsófia művészettörténész tart kurátori tárlatvezetést a Szemtanúk című kiállításon a 2B Galériában. A holokauszt ábrázolása, ábrázolhatósága mindig is érzékeny és sokat vitatott kérdése volt akár az irodalomnak, akár a képzőművészetnek. A szemtanúk nézőpontja, a látottak dokumentálása kulcsfontosságú a holokauszt megértéséhez, értelmezéséhez. A magyar képzőművészetben a holokauszt feldolgozása késleltetve és sokszor csupán burkoltan jelent meg. Ezért fontos megismernünk a vészkorszakban vagy közvetlenül a felszabadulás után készült, kevéssé ismert alkotásokat.
Csütörtökön 18:00-kor kezdődik a Budapest felett a mell című vetített képes kiállítás és előadás versekkel és prózával a FUGA-ban. A kiállítás anyaga Bruria Zsuzsa képzeletszüleményei Szilágyi Lenke közreműködésével: „Mikor először láttam meg egy óriásképernyőn egy mammográfiás felvételt, azonnal a Tejút jutott róla eszembe, na, meg az, hogy »amiképpen fent, úgy lent«. Beindult a fantáziám, és szerencsére sikerült meggyőznöm Szilágyi Lenkét, hogy dolgozzunk együtt természeti képeinek mammográfiákkal való összeolvasztásán.”
Szombaton 14:00-kor startol Agg Lili Egy sziget lehetősége című kiállítása a Nagyházy Contemporary szervezésében az Alsóbogáti Kiskastély pincerendszerében. A művész új munkái az utópiák kialakulásának lélektanát, szükségességét boncolgatják. A kiállítás kiindulópontját egy Google Earth felvétel adta, amelyen egy apró, fekete folt látható. A kitakarás nem más, mint a jég borította lakatlan Jeanette-sziget a Kelet-szibériai-tengeren, amely a különböző marketing célú lehallgatások és térfigyelő kamerák világában különös, kívülálló pontként is értelmezhető. Mi lenne, ha ez lenne az utolsó rejtett terület a világon, ami nem a folyamatos megfigyelés és láthatóság helyszíne, egy sziget, ami jelképezheti a lehetőséget egy utópikus világ megvalósulására. A helyspecifikus installációk és festmények egy távoli, tökéletes társadalmi berendezkedés létjogosultságát feszegetik.
Szintén szombaton 14:00-kor kezdődik Bartha Gabó A Pestre hordott laboda című előadása a Ludwig Múzeumban. A Terrapolis egy színtiszta kísérlet: permakultúrás, bio és kevés biodinamikus módszerek használatával, és a növényekkel való együttélés szabadságának és korlátainak feszegetése. Ebből áll össze. A Lassú élet. Radikális hétköznapok című kiállításhoz kapcsolódó program kiállítási jeggyel látogatható, illetve a részvételhez regisztráció szükséges.