Frank Lloyd Wright kutyaháza, magyar sikerek Arlesban és William Kentridge művel nyílt új kulturális tér Budapesten
Karrierje során egyszer a nemzetközileg elismert építész, Frank Lloyd Wright egy szokatlanul szerény szállást is megtervezett: egy kutyaházat. A történet ott kezdődött, hogy Robert és Gloria Berger 1950-ben, a a kaliforniai San Anselmóban megbízta Wrightot házuk megtervezésével. Robert Berger, aki akkoriban a College of Marin professzora volt levélben vette fel a kapcsolatot az építésszel, hogy felkérje: tervezzen a családjának egy bővíthető, olcsó és könnyen megépíthető lakóházat. Wright pedig igent mondott a felkérésre. A Berger családnak volt egy Eddie nevű retrieverje is – Jim, a család legidősebb fia pedig később csalódottan nyugtázta, hogy a kutya, habár szabadon járhat-kelhet, mégsem aludhat az újonnan megépült családi házban. A tizenkét éves Jim édesapja bátorítására felvette a kapcsolatot az építésszel, aki legnagyobb meglepetésére valamivel később levélben küldte vissza a kutyaház terveit. Jim első levelében jelezte, hogy természetesen zsebpénzéből örömmel kifizeti a terv árát, az építész a kutyaház terveit mégis ajándékba adta a családnak.
Dupla öröm volt az arlesi fotófesztivál (Rencontres d'Arles) héten közzétett híreit olvasni, hiszen két magyar projekt is elismerésben részesült. A fesztivál történelmi fotókönyveket összemérő versenyében shortlistre került a Fortepan Masters – Kollektív fotográfia a 20. századból – Barakonyi Szabolcs válogatásában című könyv. (A könyv megjelenése kapcsán készített Artmagazin interjúnk ezen a linken olvasható.)
Emellett a szerzői kategória negyvenhárom jelöltes szűkített listájára bekerült Szalai Dániel Novogen című projektje. A fesztivál július 4-én indul, a könyves díjak nyerteseit pedig július 5-én hirdetik ki a helyszínen. A könyves versenyre összesen hétszáz nevezés érkezett több mint harminc országból. Legutóbb, 2029-ben Bartha Máté sikerének örülhettünk Arlesban, hiszen akkor Kontakt című sorozatával ő lett a a Louis Roederer Discovery Award egyik nyertese – az első helyen a francia Laure Tiberghiemmel osztozott.
William Kentridge Lágyabban játszd a táncot című, 2015-ös videóinstallációjával nyitotta meg kapuit a Városliget új kulturális intézménye, a NEO Kortárs Művészeti Tér. A kiállított mű, amely a Szépművészeti Múzeum nemzetközi kortárs gyűjteményének egyik kiemelkedő darabja először mutatkozik be Magyarországon a nagyközönségnek. A NEO Kortárs Művészeti Teret az 1885-ben eredetileg a Műcsarnoknak épült és a Liget Budapest Projekt keretein belül megújult Millennium Házában alakították ki. William Kentridge – akiről itt olvasható korábban megjelent cikkünk – napjaink legismertebb kortárs művészei közé tartozik. Animációs filmjei, installációi, rajzai sajátos nyelven érintenek társadalmi-politikai kérdéseket és traumákat, művei a világ legjelentősebb köz- és magángyűjteményeinek darabjai. A Lágyabban játszd a táncot című videóinstalláció William Kentridge összegző igényű, monumentális alkotása: a videó embersziluettek véget nem érő vonulását ábrázolja egy sivár tájban. A mű címe Paul Celan költő Halálfúgájának egyik sorát idézi („lágyabban játszd a halált”), és ezáltal traumatikus tartalmakkal telítődik, a pusztulás, a száműzetés, a folytonos vándorlás, az egzisztenciális szorongás minden korszakban másképp aktuális tapasztalatát felidézve. A kiállítás október másodikáig látogatható.
Források: designboom.com