HETI POP – Átmenetileg bezáró kulturális intézmények, dizájner szappanok és Hasselblad-díjas Alfredo Jaar
A koronavírus okozta helyzet következtében egyre több kulturális intézmény zárja be kapuit – van, ahol elővigyázatosságból, van, ahol azért, mert a múzeumi dolgozók között már van fertőzött (lásd itt). Az ArtNews már összeállított egy leginkább a nemzetközi nagymúzeumokra vonatkozó listát azokról az intézményekről, amelyek időszakosan zárva tartanak. A folyamatosan frissülő lista ezen a linken böngészhető.
A bezáró múzeumok és időben eltolt vásárok következtében a kulturális iparág egyre több olyan megoldást igyekszik keresni, amelyben az otthonukhoz kötött érdeklődők könnyedén tudnak kulturális tartalmakat fogyasztani az esetleges karantén alatt is. A filmek esetében magától értedődő a streaming szolgáltatások iránti megnőtt érdeklődés, az Art Basel csapata pedig online látogatható kiállítások létrehozásán kísérletezik, annak érdekében, hogy a fizikai formájukban elmaradó tavaszi programjukat megtarthassák az online térben. Az Art Basel csapata – miután már biztosan nem tartják meg a brand 2020-as hongkongi eseményét – már el is indította online felületét, ahol az első projektek március 20–25-ig láthatóak annak érdekében, hogy az eredetileg a vásáron kiállítani tervező galériák bemutathassák művészeik munkáját. A katalógus természetesen kereshető lesz és teljes nyilvánosságra hozatala előtt a fizikai vásárokhoz hasonló preview-ra is számíthatnak a sajtó munkatársai, a gyűjtők és a komoly érdeklődők.
2020-ban a chilei születésű Alfredo Jaar, a nagyjából 100 000 dolláros díjazású Hasselblad Foundation International Award in Photography nyertese. Jaar a díj negyvenedik díjazottja – az elismerést október 19-én veheti át Göteborgban. A díjátadó másnapján pedig egyéni kiállítása nyílik a városban látogatható Hasselblad Centerben – az elismerés részeként pedig kiadvány jelenik meg róla a Verlag der Buchhandlung Walther König gondozásában, amelybe Jacques Rancière ír tanulmányt.
A dezeen.com a napokban különösen fontos higiéniai előírások betartására ösztönözvén listát állított össze az általuk legszuperebbnek talált dizájnerszappanokból – reménykedve, hogy ezzel meghozzák a kedvünket a kétperces kézmosási rituáléhoz. Nekünk személyes kedvencünk a Tetra Soap névre hallgató szappan, amelynek textúrája és színe is a nyers betonéhoz hasonló – és a brutalista építészet iránt rajongók nagy kedvencévé válhat. evét formája miatt kapta – a szappant ihlető, tetrapod alakú, összekapcsolódó vasbeton formákat legtöbbször a vízivédelemben használják.
Források: artnews.com, designboom.com, e-flux.com, dezeen.com