HETI POP – Kiegészített Rembrandt, kivenni Gaudí szobáját, Giacomo Balla lakása
Mesterséges intelligencia segítségével pótolták Rembrandt 1642-es Éjjeli őrjárat című képének hiányzó részleteit. A kiegészítésre azért volt szükség mert a holland festészet aranykorában készült festményt megcsonkították, amikor Rembrandt halála után, 1715-ben eredeti helyszínéről az amszterdami városházára szállították. A város képviselői két ajtó közé szerették volna elhelyezni a festményt, de nem fért oda, ezért úgy döntöttek: kisebbre szabják a képet. A festmény négy oldaláról levágott daraboknak pedig nyoma veszett. Most a Rijksmuseum munkatársai – a múzeum 1885 óta őrzi a képet – ezeket az elveszett részeket kísérelték meg pótolni. Az intézmény 2019-ben kezdte meg Operation Night Watch (Az Éjjeli őrjárat hadművelet) nevet viselő több millió dolláros és több évig tartó projektjét, amely a festmény történetének huszonhatodik, az elveszett részletek pótlására irányuló kísérlete. A kiegészítések megfestésében egy a teljes műről készült és Gerrit Ludensnek tulajdonított 17. századi másolat is a csapat segítségére volt. Persze a mesterséges intelligenciának több kérdést is fel kellett oldania munka közben. A 17. századi másolat az eredeti mű méretének ötöde, így kevésbé részletgazdag – sőt, Ludens más stílusban is festett mint Rembrandt. A kiegészített mű egészen szeptemberig látható a Rijksmuseum kiállításán.
Az Airbnb Barcelonában egy eurós áron biztosít lehetőséget arra, hogy a legendás Antoni Gaudí első épületében töltsünk egy éjszakát. A Casa Vicensben ez az első ilyen lehetőség – azonban azoknak, akik szeretnék megkaparintani sietniük kell majd. A szállásfoglaló oldal július 12-én reggel tíz órakor nyitja meg azt az aloldalát, ahol lefoglalhatjuk szállásunkat a neomudéjar mór építészet remekében. A Casa Vicens 1883 és 1885 között épült, eredetileg az iparmágnás Manel Vicens i Montaner nyári otthonaként. Az épület egészen 2007-ig privát tulajdonban volt, 2014-ben a MoraBanc vásárolta meg (a mai napig ismeretlen összegért) – majd a vásárlás után nem sokkal bejelentették terveiket: az épületet múzeummá alakítják, ami 2017-ben meg is nyílt. A szerencsés szobafoglalók így nem csak az éjszakát tölthetik majd az intézményben, de egy teljes körű vezetésen is részt vehetnek a múzeumban.
A 20. századi futurista művész, Giacomo Balla által lakott apró lakás ajtaja egy új kiállítás – Casa Balla: from the House to the Universe and Back – részeként először nyílik meg a nagyközönség előtt. A római MaXXi szervezésében megvalósuló tárlat keretein belül az érdeklődők megtekinthetik a művész Via Oslavián, egy épület negyedik emeletén található ex-lakását. Balla 1928-tól egészen 1958-ban bekövetkezett haláláig lakott itt, a lakás pedig otthona mellett a „totális” művészet, az élet minden területét behálózó kreativitás igazi bemutatótermévé vált. Amikor Balla beköltözött szóban forgó lakásába saját környezetét – a falakat és a bútorokat is – élénk mintákkal kezdte díszíteni. A művész munkásságát bemutató kiállítás november 21-ig látogatható a MaXXi kiállítótereiben – a kiállítás időtartama alatt pedig az intézmény hétvégi túrákat szervez Balla 2004-ben védelem alá helyezett régi lakásába.
Források: artnews.com, news.artnet.com, theartnewspaper.com