Az olasz fotográfusduó, akik megörökítették a Szovjetunió építészeti örökségét
Két fotográfus, Roberto Conte és Stefano Perego bejárták Ázsia egykori szovjet területeit, hogy megörökítsék az ikonikus épületeket, illetve az azokon található mozaikképeket, muráliákat.
A fotósorozatban csupa olyan épület szerepel, amik az 1950-es évek és 1991 közötti időkben épültek, és amik egykoron a Szovjetunió, ma pedig Kazahsztán, Kirgizisztán, Üzbegisztán vagy Tádzsikisztán területén találhatók. Roberto Conte és Stefano Perego olasz fotósok különböző emlékművek, lakóépületek és egyéb nevezetességek megörökítése céljából utaztak a volt szovjet régiókba.
„Annak érdekében, hogy ezt az időszakot a lehető legkomplexebben adjuk vissza, sokféle építészeti tipológiát gyűjtöttünk össze” – mondta Conte és Perego a Dezeennek.
A fotósok azt is elmagyarázták, hogy az általuk vizsgált modernista épületek miként mutatják be a szovjet kultúra érdekeit, szemléletmódját. „Az építészet egyesíti az állam azon igényét, hogy olyan épületeket hozzon létre, amelyek összhangban állnak egy újfajta modern, szocialista városi élet gondolatával, valamint a helyi kultúrával és hagyományokkal, amelyek Moszkvából szemlélve meglehetősen távolinak, eltérőnek hatnak” – nyilatkozta a két fotós.
„Közép-Ázsiában a szovjet modernista épületek hihetetlenül gazdag formakinccsel és gyakran szokatlan, kísérleti jellegű építési megoldásokkal és egyedi mintákkal rendelkeznek” – mondta Conte és Perego. Ilyen például a Kirgizisztán fővárosában, Biskekben található, 1976-os cirkusz, ahol egyszerre jelenik meg a nyers beton és a keleti kultúra színkavalkádja. „Ezek a példák határozottan eloszlatják a tévhitet, miszerint a szovjet épületek szürke dobozokra hasonlítanak” – mondták a fotósok.
Conte és Perego sorozatát Soviet Asia (Szovjet Ázsia) címmel adták ki.
Forrás: dezeen.com