Megjelent egy könyv a 160 éve született csehországi Thonet gyárról és utódjáról
160 évvel ezelőtt, 1861-ben alapította meg második üzemét Michael Thonet. Az évforduló alkalmából kiadtak egy könyvet, ami rendhagyó módon mutatja be a nagy múlttal rendelkező üzem történetét.
Adam Štěch művészettörténész +-160 let (+-160 év) című könyve a ma Csehországban, Bystřici pod Hostýnemben található, hajlított fából készült bútorokkal foglalkozó gyárról szól. A könyv által elmesélt történet 1796-ban kezdődik a németországi Boppard városában, amikor megszületett Michael Thonet asztalos, technikai újító, a modern formatervezés előfutára, aki forradalmasította a bútorgyártást.
A Bystřice pod Hostýnem-i gyár eleinte kizárólag az ikonikus 14-es számú szék gyártására összpontosított, később azonban Thonet hatalmas üzleti birodalmának legfontosabb gyártóüzemévé vált: 1913-ban az üzem munkásainak száma elérte a 2000 főt, és évente közel 500 000 széket gyártottak itt.
Thonet 1871-ben Bystřice pod Hostýnemben halt meg, és a vállalatot öt fiára hagyta (Jakob, Josef, August, ifjabb Michael és Franz). A középső fiú, August volt a legaktívabb a testvérek közül – üzleti tevékenysége mellett August részt vett a város és a régió politikai és kulturális életében.
A kiadványban arra is fény derül, mi történt az üzemmel a náci hatalomátvétel idején: 1939 szeptemberében a náci kormány Franz Schieferdeckert nevezte ki hivatalos felügyelőnek a bystřicei gyárba. A cég csehszlovákiai üzemeiben már a háború előtt visszafogták a termelést, majd a háború ideje alatt lőszeres dobozok és puskacsövek előállítására állították át a gyárat.
1945-ben, a háború befejezése után a Thonet család vagyonát elkobozták és államosították a Beneš-dekrétumok alapján. Ezek közé tartozott a Bystřice pod Hostýnemben lévő nagy birtok is. A Thonet gyárat 1953-ban átkeresztelték Továrny ohýbaného nábytku (hajlítottbútor-gyár), azaz röviden TON névre. A Thonet különböző létesítményeit átszervezték és felosztották a termelés megszervezésére vonatkozó új szocialista elképzeléseknek megfelelően. Az átszervezés ellenére a bystřicei gyár továbbra is gyártotta a klasszikus Thonet bútorokat.
A bystřicei Thonet gyár – és jogutódja, a TON – története sokkal összetettebb, mint elsőre gondolnánk: fontos komponense a környezet és az ott élők közössége. A gyárat bükkerdő veszi körül, ami egyrészt a gyártásnál használt fő alapanyag, másrészt a helyi közösség, az ott dolgozók és családjaik központi helyszíne is. A kiadvány gazdagon illusztrált, gyakran kétoldalas fotókon mutatják be a gyár miliőjét, elhelyezve az olvasót a városban, a természeti és épített környezetben.
Források: designboom.com, plusminus160.com