Szivárványfényben úszó templom épült Csehországban
A cseh Atelier Štěpán stúdió kör alakú templomot tervezett egy brnói lakótelepre, amelynek különlegessége, hogy a tetején a szivárvány minden árnyalatát magán hordozó ablaksor található.
A templomot Maria Restituta Kafka nővérnek szentelték, aki 600 méterre született az épülettől. A boldoggá avatott Restituta-templom a Brno-Lesná lakótelep szélén helyezkedik el, amelyet František Zounek és Viktor Rudiš cseh építészek terveztek az 1960-as években.
Az Atelier Štěpán elmondása szerint úgy tervezték meg a betontemplomot, hogy az a modern élet forgatagától távol eső, békés hely legyen. „A ma emberének akartunk templomot építeni” – mondta az Atelier Štěpán társalapítója, Marek Štěpán. „Az, hogy hogyan gondolunk az egyházra, egységben áll azzal, hogyan gondolunk a világra.”
A templom falait csupaszon hagyták, az egyetlen dísz a fény, amely egy 80 méter hosszú, szivárványszínű ólomüveg ablakon keresztül áramlik be az épületbe, és amely körülöleli és megkoronázza az egész betontömböt. A beérkező fény a különféle napszakokban másként világítja meg a betonkupola belső terét. „Korábban a templomok belsejét beborították a vallási ábrázolások” – mondta Štěpán. „Ez a megoldás úgy funkcionált, mint egy képregény, hiszen akkoriban a hívők nem tudtak olvasni, ezért Jézus és a szentek életét, valamint az Ószövetség történeteit különféle formában kellett ábrázolniuk a templomokban. Ma azonban épp ennek ellenkezője figyelhető meg” – folytatta. „Olyan világban élünk, ahol könnyen hozzáférhető információkkal, vizuális és egyéb szenzációkkal találkozunk nap mint nap, amelyek minden fronton ránk zúdulnak, ezért az egyháznak a szemlélődés tereként kell szolgálnia – a felesleges látványtól és egyéb sallangoktól megfosztott térként.”
Az Atelier Štěpán azért választott kör formát a templom számára, mivel az alakzat a menny és az örökkévalóság vallási szimbóluma. Az építész szerint az ablakgyűrű fölötti betonkupola tulajdonképpen az égboltot képviseli a város felett. A templom belsejében nem lehet látni az épület tetején lévő ablakokat, mivel az építészek el kívánták rejteni a szerkezetet, a kifürkészhetetlenség érzetét akarták kelteni az épületen belül. „Bizonyosan vannak olyan kérdések, amelyek túlmutatnak rajtunk, és amelyek rejtve maradnak, mivel emberi észlelésünkön kívül vannak” – mondta Štěpán. „A fény beáramlik a templom belsejébe, de a forrását nem lehet látni. Az ablakokat egy széles párkány mögött rejtettük el. A fény forrása láthatatlan. A templomban látható fény a világon túli létet képviseli, így benne rejlik fizikai tapasztalatunk és Isten létezése is.”
Forrás: dezeen.com