Ezt nézd! – Best of Diploma
Idén is számos diplomakiállítás közül szemezgethetünk – csupa frissen végzett művészhallgató munkája tekinthető meg Budapesten. Az e heti Ezt nézd!-ben három ilyen seregszemlét ajánlunk: a Magyar Képzőművészeti Egyetemét az Andrássy úti bázison, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem fotográfia szakos végzőseinek termését a Q Contemporaryban, valamint az ELTE SEK Vizuális Művészeti Tanszék hallgatói kiállítását a Karinthy Szalonban.
Augusztus 13-ig látogatható a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem fotográfia szak végzős hallgatóinak diplomakiállítása a Q Contemporary Project Space-ben. Az Egyes, egyes, jó lett! című kiállítás nem hivatott az elmúlt három év eredményét reprezentálni, sokkal inkább egy eklektikusan válogatott kivonat és lenyomat a hallgatók – Bényi Ágoston, Ferenczi Dániel, Grinberg Daniella, Horváth Maja, Hadnagy Tamás, Katona Dóra, Krix Barbara, Lantos Olivér, Pál András, Pintér Rebeka, Silló Ármin, Simon Iringó, Takács Márton, Tar Ágnes és Tóth Emese – szemszögén keresztül. Az egyes projektek a hallgatók esztétikai és konceptuális hozzáállása miatt szerteágazó, értelmetlen lenne így ezek mentén kapcsolatot keresni. A fókusz inkább a belülről sokszor feleslegesnek tűnő, de végső soron valamiféle tanulási folyamatokon van, melynek ez egy kiragadott állapota. Legyen ezen folyamat célja szekvenciális önterápia, eszköztelen vizsgálódás vagy valamiféle kísérlet.
Július 22-ig látható a Best of Diploma 2022 című kiállítás a Magyar Képzőművészeti Egyetem Főépületében. Idén tizenhatodik alkalommal kerül megrendezésre a végzett hallgatók diplomamunkáiból összeállított Best of Diploma kiállítás. A kiállítás célja, hogy a védésekre meghívott szakmai zsűritagok által a legjobbnak ítélt munkákon keresztül mutassa be az egyetemen folyó művészképzés eredményeit – legyen szó festőművészről (Kiss Barnabás László, Szilágyiné Szöllősi Dóra), grafikusművész (Balogh Kristóf, Daragó Orsolya, Ackerman Antal, Pothárn Júlia), szobrászművész (Kecső Kristóf, Nagy Dániel), intermédia-művész (Bácsi Barnabás, Hoóz Anna, Melykó Richárd) és látványtervező művész (László Dávid, Mészáros Dominika, Auer Alexandra) szakról.
Szintén július 22-ig tart nyitva a Minden másképp van című kiállítás a Karinthy Szalonban. Az ELTE SEK Vizuális Művészeti Tanszék kiállítása a szemléletváltásról szól: mindent egy kicsit másképp mutatnak meg – a tájat a vizes szúnyoghálón keresztül vagy épp homályosan, szemüveg nélkül látva, vagy csak az árnyékát a tárgyaknak. A divatos ételfotózást az étel felől vagy elmosódottan. A konyhai tárgyak, kilépve a nők hagyományos szerepköréből, akár fegyverekké is válhatnak, de egy más funkcióban is megjelenhetnek, mint pl. székként. A női testet nem a hagyományos akt vagy portréábrázolás felől reprezentálják, hanem a korábban titkolt betegségek felől. Van olyan digitális grafikai sorozat, ahol az eredeti streetfotók váltak vonalgrafikákká. Szinte minden mű az emberi viszonyokat mutatja meg valami furcsa, szokatlan nézőpontból, de van, ahol az emberi kapcsolatokat mintegy hálózatként vizualizálja.