Ezt nézd! – Szerda és péntek
Ezen a héten duplázunk: mind szerdára, mind péntekre két-két újonnan nyíló kiállítást ajánlunk. A Capa Központ macskás-fotós válogatását, a FUGA térgeometriai alakzatokkal teli solo show-ját, a Centrális Galéria posztszovjet valóságot bemutató fotókiállítását és az ICA–D kortárs, helyi művészeket felsorakoztató tárlatát.
Szerdán 18:00-kor startol a MIAU! című kiállítás a Capa Központban. A tárlaton a világ folyamatosan bővülő cicáskép-archívumából egy apró egység látható: kilenc kortárs magyar alkotó (fotóriporter, fotográfus, képzőművész) fotói és a hozzájuk tartozó személyes kis történetek macska-ember, ember-ember viszonyokról, képelméleti összefüggésekről, szociológiai megfigyelésekről, babonákról, mániákról, szemekről, bajuszokról.
Szintén szerdától látogatható Bornemisza Eszter egyéni kiállítása, az És most? a FUGA trezor termében. A művek főleg a járvány alatti karantén bizonytalanságokkal teli hónapjaiban készültek – a kiszolgáltatott helyzet és az aggasztó kilátások ezekben a letisztult és groteszk tárgyakban oldódtak fel. Alapvető térgeometriai alakzatok torzítása-összeillesztése és szabad asszociációnk sora alakította őket nyugtalanságunk szereplőivé. A kiállítás környezetünk feszegető kérdésire reflektál.
Pénteken 10:00-tól látogathat a Centrális Galéria legfrissebb kiállítása, a Posztszovjet – Szilágyi Lenke fotói 1990–2002. A fotóművész (aki egyben az Archívum munkatársa) az 1990-es évektől kezdődően rendszeresen utazott a (volt) Szovjetunióba. Itt készült fényképein a kommunizmus bukását és az új, posztszovjet valóságot nemcsak az olyan kiemelt központokban örökítette meg, mint Moszkva és Szentpétervár, hanem vidéken: többek között a Fekete-tenger vidékén, a Volga-régióban és Karéliában is. Fotóin érzékeny lenyomatát adja egy korszaknak, amelyet az állandó változás, és egy területnek, amelyet az örök mozdulatlanság határoz meg. Itt készült portréin visszaköszön a korszak reményekkel és csalódásokkal teli légköre, amelyhez maga is hozzáfűzi a képeket kísérő naplóbejegyzéseiben a maga szellemes kommentárjait. A kiállítás oroszországi fényképeinek első nagyobb bemutatója.
Pénteken 18:00-kor Dunaújvárosban, az ICA–D-ben is nyílik egy tárlat: a Belátások – A dunaújvárosi képző- és iparművészek kiállítása. A város kulturális életének egyik fontos, kétévente megrendezésre kerülő seregszemléje a helyi képző- és iparművészek munkáiból válogató nagyszabású csoportos tárlat. 2020-ban a városépítés kezdeteinek hetvenedik jubileumára hangolt tematikával jelentkezik a Dunaújvárosi Tárlat. A rendezők azzal a kéréssel fordultak a kiállító művészekhez, hogy a dunaújvárosi emlék- és élményanyagra, esetleg jövőképre fókuszálva válogassanak régi és új munkáikból. Emlékezzenek társaikra vagy egy-egy letűnt időszakra abból a városból, ahol művésszé váltak, ahol családot alapítottak és dolgoztak, ahol megtalálták és megszólaltatták hangjukat.