Impozáns installáció épült egy milánói porcelánkiállításhoz
A holland Tom Postma Design stúdió tervezte a Fondazione Prada kínai export porcelánról szóló kiállításának belsőépítészeti elemeit. A kiállítóteret az előregyártott fainstallációk teszik igazán izgalmassá, amelyek valódi bársony- és aranyburkolatot kaptak.
A 2021. január 10-ig látható The Porcelain Room (A porcelánszoba) című kiállítás, amelynek kurátorai Jorge Welsh és Luísa Vinhais voltak, a kínai export porcelán történetét és örökségét tekinti át – mind Európában, mind a Közel-Keleten. Az fainstallációkon elhelyezett darabok időrendben haladnak: a 16. század elejétől egészen a 19. századig. A három teremből álló kiállítás utolsó szobája a tárlat csúcspontja, az arannyal burkolt helyiség. Nemcsak az aranyozás miatt ez a legimpozánsabb terem, hanem azért is, mert itt a kiállítás mintegy 1700 porcelánjából 1400 darab van felfüggesztve a falakon és a mennyezeten. Ezzel szemben az első két terem sokkal szolidabb, ezeknél mélybarna bársony borítja az installációkat.
A bevezető teremben találhatók az első porcelánok, amelyeket megrendelésre készítettek a portugál és spanyol ügyfelek számára a 16. és 17. században. A kiállítás egyik kurátora, Welsh szerint a világon körülbelül 150 ilyen típusú darab maradt fenn, ezek közül 53 látható itt, mély sötét háttér elé állítva és reflektorokkal megvilágítva, hogy ritkaságuk önmagáért beszélhessen.
A második szoba egy 12 méter hosszú, folyosószerű tér, amelyet mindkét oldalon vitrinek szegélyeznek. Itt elsősorban étkészletek szerepelnek, amelyeken a legkülönfélébb állatok láthatók, és gyakran zöldség- vagy gyümölcsformájúak, hogy kielégítsék az akkori nyugati ízlést. Ez az átjárószerű tér vezeti be a látogatókat az aranyterembe.
„Az installáció teljes egészében fából épült, moduláris panelekkel, amelyek tárolhatók és újból felhasználhatók a jövőbeli kiállításokhoz” – mondta Paride Piccinini, a Tom Postma Design építészmérnöke. Az installációs elemek is szerepelnek az idei Dezeen-díj jelöltjei között, kiállítástervezés kategóriában.
Forrás: dezeen.com