MEGNYITÓBESZÉD – Az egó és technogótikus árnyai
Miklósvölgyi Zsolt megnyitóbeszéde Koós Gábor "Sötét anyag" című kiállításán.
Miklósvölgyi Zsolt megnyitóbeszéde Koós Gábor "Sötét anyag" című kiállításán.
Az összművészetek egyik legizgalmasabb visszatérő platformja, kovid alatt létrejött, részben közösségi finanszírozású Under500 Fesztivál idén hatodik alkalommal kerül megrendezésre most hétvégén az Artus Stúdióban. A pályakezdő és befutott kortárs táncművészeti és zenei performanszok mellett szombat déltől vasárnap estig vehetnek részt a látogatók workshopokban, előadásokban és egy videó fókuszú pop-up kiállításban.
A független képzőművészeti fesztivál utolsó napjai egyszerre nyújtanak lehetőséget az elmélyülésre, a közös gondolkodásra és az ünneplésre is. A záróhétvégén műhelyfoglalkozások, performanszok, közösségi séták, tárlatvezetések, könyvbemutatók és bulik adják egymásnak a stafétát – Milánóból érkezett feminista hagyományokkal, budapesti kertekkel és piacokkal, aktivista örökségekkel és új szövetségekkel.
Barkóczi Flóra megnyitóbeszéde, amely június 4-én hangzott el a FUGÁ-ban.
A június 15-ig látogatható fesztivál az utolsó szakaszban is gazdag programkínálattal jelentkezik: a Mindentbelehely közösségi tér (Kálvária tér) mindennapos foglalkozásokkal – kézműves workshopokkal, ruhajavítással, társasjátékokkal – várj az érdeklődőket. Mindeközben 16 helyszínen zajlanak kiállítások, vetítések és beszélgetések a queer ellenállásról, háborús tapasztalatokról és női narratívákról – érdemes elmerülni a fesztivál utolsó, sűrű és tartalmas hetében.
Bede Kincső erdélyi származású fotóművész, aki Kovásznán nőtt fel, és érzékeny, személyes hangvételű munkáival vált ismertté. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen diplomázott, jelenleg a budapesti TOBE Galéria képviseli. Munkáiban gyakran kutatja az emlékezet, a családi történetek és a transzgenerációs tapasztalatok vizuális lenyomatait. Az OFF-Biennále keretében a Milestone-ban rendezett Pista művészete című kiállítása kapcsán Bodnár Kriszta beszélgetett vele.
A Mítosz és művészet címmel futó szabadegyetemi előadássorozat az ELTE BTK Művészettörténeti Intézet szervezésében a mítoszok képzőművészeti alakváltozatait vizsgálja a középkortól napjainkig. Az előadások mostantól heti rendszerességgel visszanézhetők az Artmagazin Online felületén. Az első videóban Eörsi Anna (ELTE BTK, Művészettörténeti Intézet) a Szent Kristóf-mítosz képzőművészeti megjelenéseit mutatja be.
Május 24-én este hét órakor nyílik meg három kiállítás az art quarter budapest nyíltnapja keretében: Dankó Boglárka, Lévai Fanni és Mukus Roxána "Szappanlidérc" című közös tárlata, Kiss Balázs Ágoston "A bomlás emlékei", valamint Kovács Máté "This Is Where I Post From" című kiállításai. Mindhárom munka az Autonomous Goblin14 kollektíva pályázatának részeként, illetve támogatásával és szakmai gondozásában valósul meg.
Lassan fél évszázada tudjuk: a múzeumok nem az örökkévalóságnak dolgoznak, és nem abszolút elbeszéléseket nyújtanak a látogatóiknak, hanem kérdeznek, eltérő nézőpontokra mutatnak rá, és párbeszédet kezdeményeznek a közösség különböző csoportjaival.
Kevés aktuálisabb feladat van az 1980-as évek művészetének kutatásánál és művészettörténeti újraértékelésénél. Az elmúlt években számos kutatás foglalkozott az 1960-as és az 1970-es évek művészetével, különös tekintettel a neoavantgárd tendenciákra, de a következő évtized kevesebb figyelmet kapott, holott több szempontból is kulcsfontosságú időszaknak tekinthető.