Ezt nézd! – Itt az október
A hétre csupa izgalmas programot kínálunk: egy új kortárs képzőművészeti központ nyílik Óbudán, a Godot Kortárs Művészeti Intézet, a Pannonhalmi Főapátság kiállításának katalógusát mutatják be a Magvető Caféban, valamint két ígéretes kiállításmegnyitó is lesz, az egyik a Centrális Galériában, a másik a Paksi Képtárban. A héten Winkler Nóra osztja meg gondolatait a Faur Zsófi Galériában látható Radisics Milán-kiállításról.
Kedden 20:00-kor kezdődik a Godot Kortárs Művészeti Intézet nyitórendezvénye – három különböző eseménnyel. A galéria 20. évfordulója alkalmából, tevékenységi körét kitágítva életre kelti a Godot Kortárs Művészeti Intézet Óbudán, a Goldberger gyár történelmi helyszínén. Az új kortárs képzőművészeti központban rendezik meg a Godot Young Generation Art Fairt, amin 110 fiatal művész munkáiból lehet vásárolni. Ugyanakkor a vásár keretein belül egy önálló standdal jelentkeznek, ahol a galéria művészei – Bukta Imre, drMáriás, feLugossy László, Gaál József, Nagy Kriszta x-T, Szikora Tamás – munkái mellett néhány különleges gyűjtői darabot kínálnak megvételre.
Forrás: facebook.com
Szerdán 17:00-kor tartják a Pannonhalmi Főapátság Csend című kiállításának művészeti katalógusának bemutatóját a Magvető Caféban. A kiadvány az elkészült alkotások mellett ezek készülésének folyamatába is betekintést enged – jegyzetek, vázlatok, folyamatábrák által. Az eseményen köszöntőt mond dr. Dejcsics Konrád OSB, a Pannonhalmi Főapátság kulturális igazgatója, a kiadványt bemutatja Frazon Zsófia etnográfus, valamint jelen lesz a kiállítás kurátora, Erőss Nikolett is.
Csütörtökön 18:00-kor nyílik a Balra át, jobbra át – Művészeti és politikai radikalizmus a Kádár-korban. Az Orfeo és az Inconnu csoport című kiállítás a Centrális Galériában. A világszerte megjelenő ’68-as mozgalmakat képviselő Orfeo és az 1970-es évek undergroundjától a ’80-as évek politikai ellenzéke felé mozduló Inconnu csoport eltérő pályaívei megmutatják a késő szocializmus meghatározó ideológiáit és mechanizmusait: az élet és művészet egyesítésére tett kísérletein, politikai és ideológiai elvein, az amatőr művészethez való kapcsolódásain és a férfi-női viszonyain keresztül láthatóvá válik, hogy a két csoport története több, mint történeti érdekesség.
Szombaton 16:00-kor a Paksi Képtár is új kiállítással jelentkezik: A békesség pavilonja. Kokesch Ádám válogatása a Paksi Képtár gyűjteményéből. A tárlat egy induló kiállítássorozat első fejezete, aminek célja, hogy a Képtár 80-as évek óta gyarapodó gyűjteményét láthatóvá tegyék: egy-egy olyan művész együttműködésével, aki munkáival is jelen van a Képtárban. Elsőként Kokesch Ádám rendezi be és/vagy alakítja ki a gyűjtemény anyagából a személyes összeállítását.
Ezt nézd! EXTRA
Winkler Nóra:
Nem a sajtófotó pályázat természet és tudomány szekciójának fődíjasaként ajánlom Radisics Milán kiállítását a Faur Zsófi Galériában, kifejezetten nem a külső megerősítések felől jön az élmény. A Sur/Real Lands az, amit a címe mond, tájak, létező valódi fizikai tájak, amik ezeken a képeken inkább tűnnek egy belső utazás szabad, gomolygó, szürreális fantáziáinak. Holott az utazás, ami kellett e sorozat elkészítéséhez is valódi, sőt sokezer kalandos kilométert tesz ki. Ember által megművelt, de a természet nagy erői által meghatározott, folyamatosan formált földterületeket látunk, amennyiben látjuk őket: a kiállítás legnagyobb élménye pont ez, hogy hosszan lehet állni a nagy méretű képek előtt, és igazán nem tudni, pontosan mit látunk. Mindenben segítenek a képeket kísérő szövegek és címek, a pontos helyszíneket és az azokból készült elképesztő látványok technikáit is elmesélik.