EZT NÉZD – Új évad a pokolban
Dübörgő líra és fauna mielőtt mindent elszakít a hő...
Simona Gottierová, a Visegrad Fund Art Residency program keretében megvalósuló Caretaker című kiállítása május 23-án nyit az FKSE-ben. A szlovák alkotó így vall többnyire introspektív, érzékeny munkáiról: „Folyamatos, ismétlődő aktusok, amelyek jó adag akarattal és kitartással párosulnak. Vannak napok, amikor otthon érzem magam bennük, teljesen kielégítenek. Más sérülékenységekkel találkozva a sajátommal is tisztában vagyok. Máskor kihagyom - elvesztem önmagam ezekben az időhurkokban, mások szükségleteiben. Sérülékeny egyensúly amit újra és újra próbálok elérni és megtartani.”
Egy nappal előtte ugyanitt pedig a hetedik alkalommal megrendezett Motion vetítéssorozaton Kicsiny Martha Dependent Origination és a T(n)C The Tent című videós munkáit lehet megtekinteni, majd megvitatni. Kicsiny Martha már szerepelt tavalyi legmeghatározóbb élményeinket bemutató cikksorozatunkban, a T(n)C-vel pedig 2020-ban készített Molnár Anna Ráhel interjút.
Június 6-ig látható Barabási Dániel & Csizik Balázs BIOPHILIA című tárlata, amely az élet fogalma, és annak különböző dimenziói köré szerveződik a Király utcai K11 Laborban. A két művész a természettudomány és a képzőművészet eszközeit vegyítve, változatos médiumokon keresztül jeleníti meg a központi témát, a sejtszíntű szerveződésektől egészen a városi terek és közösségek hálózataiig. Május 24-re pedig a kiállítás témáit feltáró beszélgetést szerveznek Love of Life: The Theory and Practice of Biophilia címmel és Kulcsár Géza vezényletével. Csizik Balázs éjjeli szekrényéről itt lehetett olvasni az Artmagazin körkérdése kapcsán.
Május 30-án nyit Kuzma Eszter Júlia Befejezet(t)lenítése a Kesztyűgyárban. A művész és Körösvölgyi Zoltán kurátor megfogalmazásában: a liliomvirágok a vásznon a dolgokká dermedt elevenség–nélküli valóság manifesztumai, amelyek csakis egy módon szabadíthatók fel: ha újra élővé válnak – ez pedig csak a befogadók cselekedetei által történhet meg.
Vécsei Júlia legújabb, Kisteremben rendezett egyéni kiállításának fókuszában egy meseszerű világ és annak történetei állnak. Az akvarellel papírra festett képeken lebegő helyzetek – építmények, installációk, növények és köztük áttetsző, sárga figurák jelennek meg. A varázslatos jelenetek egyes részletei többször is felbukkannak, egymás variációiként asszociatív történeteket létrehozva. A Kísérleti szünet június 2-ig látható! Vécsei Júlia munkái a Végre tanulhatunk valamit című kiállításról készített videónkban is felbukkannak.
Június 7-én nyit Györbíró Csenge és Haniko A tó súlya című tárlata a Hybridartspace-ben. Ha valakinek az algavirágzás vagy a fecskemoszat fogalma eddig nem volt ismerős, e kiállítás alkalmával a Balaton valós ökológiai helyzetével ismerkedhet meg… A Balaton már többször volt téma az Artmagazin hasábjain: most Mádl Janka cikkét ajánljuk ezek közül.
Misztikus lények, különleges alakok – Krepsz Gábor a folyóvizek által megdolgozott uszadékfákból építi fel klasszikus fantasy karakterek ihlette légies szobrait, amelyek május 19. és június 1. között kerülnek bemutatásra a Nyolcésfélben. Hasonló teremtmények tekintetében Kergyó Zsófia Kémiai nász a szürrealista festészetben című cikkét ajánljuk!
Góth Martin önálló kiállítása a MAINSTREAM BEAT TO THE INTELLECTUAL (Intellectual beat to the mainstream), amelyet május 26-tól láthatunk szintén a Nyolcésfélben, titokzatos módon leírás vagy kurátori szöveg helyett egy szabadverssel csábítja a fiatal képzőművészeti közeget:
2. évad: Új festmények!
Nihil Doomerlandben. Az EGO átszakad személyiségeken. Éjszakai városképek és lassan haladó gyors autók. A koponyám sötét karikás szemekben. Düh. Öngyógyító mánia. Vagy jó vagyok, vagy megőrültem.
Fáradt, kösz a kérdést!
Kövi utca…