HETI POP – LEGO-virágok, Szalay Péter szobra nemzetközi visszhangot váltott ki, George Lucas Diego Rivera murált vehet és továbbra is zárva tartanak a velencei múzeumok
Új, a virágokat és a virágkötészetet ünneplő csomagot jelentetett meg a LEGO. Az új szettek azoknak készültek, akik szívesen tartanának otthon mindig „friss” virágcsokrot, azonban az elhervadó növények után az újak beszerzése nem okoznak különösebb örömöt nekik. Az új botanikai formákat idéző LEGO-csomagban van kis bonszajfa és virágcsokor is. Külön öröm, hogy a pakk bizonyos elemei a természet megőrzésének jegyében növényi alapú műanyagból készültek, fenntartható cukornád felhasználásával. A LEGO friss termékei többek között arra a helyzetre is reagálnak, hogy egyre több felnőtt keres újabbnál újabb kikapcsolódási lehetőségeket – így a LEGO most hasonló célcsoportot igyekszik megcélozni, mint a felnőtt színezőket gyártó versenytársai. A virágcsokor-csomag 956 színes darabból áll – a darabokból pedig különféle virágok, így rózsák, pipacsok, őszirózsák, százszorszépek és különböző fűfélék is összerakhatók. A bonszajcsomag valamivel nagyobb, 878 darabos.
Szalay Péter a 9. kerületbe tervezett szobra bekerült a nemzetközi sajtóba, a Guardian és az Artnet is írt róla. A térdelő, szivárványcsíkos Szabadság-szobrot ábrázoló munka utalás azokra az amerikai sportolókra, akik a nemzeti himnusz alatt térden állva tiltakoznak a színesbőrű amerikaiakat ért és érő rendőri erőszak ellen. A szobor jobb ökle magasba emelkedik, a bal pedig egy táblát tart, amire az van írva: „Black Lives Matter”. A külföldi portálok arról írtak a tavasszal időszakos köztéri műként felállítani tervezett szoborral kapcsolatban, hogy annak fogadtatása milyen reakciókat váltott ki a jobboldali politikusok körében. Szalay elmondása szerint például fenyegető e-mailt is kapott egy jobboldali, magas beosztású politikustól, aki azzal fenyegette, hogy a mű felállításának lehetnek következményei. Szalay 3D printelt szobra 12 darabból áll, azokat mágnesek tartják össze. A mű a 9. kerületi önkormányzat nyilvános művészeti versenyének egyik nyertese.
A költségvetési hiányokkal küzdő San Francisco Art Institute lehet, hogy eladja George Lucasnak a birtokában lévő Diego Rivera-murált. Az 1931-ben készült mű az intézmény egyik legnagyobb kincse, értékét 50 millió dollárra becsülik. Az, hogy az alkotás eladása szóba kerül, már azt jelzi, hogy az intézmény új taktikát választ és igyekszik mindent bevetni a fennmaradás érdekében. A potenciális vásárlóként emlegetett filmrendező azért is érdekelt a környékben, mert intézménye, a Lucas Museum of Narrative Art éppen Los Angelesben épül. A mű eladásának híre sok kritikát váltott ki mind a múzeum dolgozóiból, mind pedig látogatóiból.
A velencei múzeumok 2021 április elejéig zárva tartanak – miközben az olaszországi intézmények január 15-étől újra megnyithatnak. A döntést Luigi Brugnaro polgármester jelentette be, aki a városvezetés mellett a Fondazione Musei Civici (Városi Múzeumok Alapítvány) alelnökeként is tevékenykedik. A döntés ellen már többen felemelték szavukat, nyílt levélben tiltakoznak a zárás visszavonásáért. Jelenleg több mint 500 alkalmazott dolgozik a velencei művészeti intézményekben. A zárva tartás miatt ezeket a munkavállalókat nagyrészt kiszervezik, ráadásul már most is bizonytalan körülmények között élnek, jogaik korlátozottak és még egy jól kidolgozott védőháló sincs, ami megóvná őket a bevételkieséstől.
Források: designboom.com, news.artnet.com, news.artnet.com, ytali.com