Középkori freskók kerültek elő Erdélyben
Somogyomon, egy Szeben megyei falu evangélikus templomában került elő az elmúlt évek egyik legnagyobb művészettörténeti emlékanyaga: a használaton kívüli szász templom lemeszelt falai alatt középkori falképek rejtőztek.
A teljesen friss felfedezések között egy középkorra jellemző falképciklus, a Szent László-legendát ábrázoló freskó is előkerült. A restaurátorok felfedezése igencsak jelentős, hiszen a feltárás során előbukkanó képek háromszáz, sőt akár négyszáz éve is rejtve voltak az emberi szem elől.
A munkálatokat vezető restaurátor, Kiss Lóránd szerint a folyamat legnehezebb része az, hogy csak annyit tárjanak fel a templom belsejében fellelhető falképek közül, amennyit valóban tudnak konzerválni. Hiszen állagmegóvás nélkül a frissen előkerült freskók könnyen elpusztulhatnak.
És hogy a restaurátori csapat pontosan mit tárt fel eddig? A 14. században épült templomot több ütemben, gazdagon díszítették freskókkal. A hajó legfelső szintjén a Szent László-legenda képei bukkantak fel, amely igazi magyar specifikum, mert egy elsősorban a Magyar Királyság területén jellemző középkori ikonográfiai programot képvisel. A Szent László-legenda mellett Szent Margit és Szent Katalin legendái is előkerültek a somogyomi templomban.
A restaurátorcsapat mindeddig a templom falfelületének csupán hetven négyzetméterét tárta fel – ami a hajó falképeinek megközelítőleg felét jelenti. Kutatásaik szerint azonban szinte a teljes templombelsőt középkori festmények borítják.
Forrás: vasarnap.hu