KÖRKÉP – A Sotheby’s évfordulós aukciója
Ötvenéves a Sotheby's fotográfiai részlege, amelyet egy grandiózus árveréssel ünnepel meg az aukciósház. A jubileum alkalmából ötven ikonikus fénykép kerül kalapács alá, méghozzá a valaha élt legbefolyásosabb fotósok munkáiból.
Az április 12-én kezdődő és egészen 22-éig tartó, 50 Masterworks to Celebrate 50 Years (50 mestermű 50 év megünneplésére) című online aukció a 19. század úttörőitől és a 20. század eleji meghatározó női művészektől kezdve a háború utáni munkákon át, a divat- és kortárs fotográfia nagy alakjain keresztül veszi sorra a legnagyobb neveket a fotózás közel kétszáz éves történetében.
Az aukciós anyag 19. századi alkotásai közül érdemes kiemelni a William Henry Fox Talbot közel kétszáz korai fényképét tartalmazó archívumot, melyet becslések szerint 300–500 ezer dollárért vihetnek el. Talbot minden bizonnyal az első brit fotós volt, bár az első fénykép elkészítését többnyire kortársának, Daguerre-nek dedikálják. Az 1840-es években Talbot féltestvérének, Henrietta Horatia Maria Gaisfordnak ajándékozta a magánkollekciót, majd leszármazottról leszármazottra öröklődött a mai napig. Most, közel két évszázad után először kerül árverésre ez a nem mindennapi gyűjtemény.
Az egyedi nyomatokból és albumokból álló archívum bepillantást enged az 1840-es évek mindennapjaiba – beltéri és kültéri jelenetekkel, portrékkal, csendéletekkel és tájakkal egyaránt. Az aukciós ház szerint ez az anyag együttesen „a 19. századi fényképek vitathatatlanul legfontosabb részét képezi, amely valaha piacra került”.
A Sotheby’s árverésén nagy szerep jutott az úttörő női fotográfusoknak is. Ilyen Imogen Cunningham 1928-ból származó modernista remekműve, a Triangles (Háromszögek). A ritka, korai nagyítás értéke, ami a Whitney Museum of American Art 1999-es The American Century: Art & Culture 1900–1950 (Az amerikai század: művészet és kultúra 1900–1950) című kiállításán is szerepelt, a becslések szerint 150–250 ezer dollárt is elérhet. Érdemes kiemelni Lee Miller Nude (Akt) című alkotását is, amely 1930-ban készült – méghozzá abban az időszakban, amikor a fotós Párizsban élt és a szürrealista Man Rayjel volt kapcsolatban.
De szerepelnek még ismert amerikai fotósok is, mint Carleton Watkins, Ansel Adams és a háború utáni időszak ikonikus képeit megörökítő Robert Frank. A válogatásba bekerült Yves Klein legendás ugrása az ürességbe (a fotó készítőiről, a Skunk–Kender párosról szóló cikkünk az alábbi linken érhető el) vagy éppen Lee Friedlander és Roy DeCarava fotói, a kortársak közül pedig Sebastião Salgado vagy Richard Misrach alkotásaira licitálhatnak az érdeklődők.
Források: news.artnet.com, sothebys.com